› poradnik
13:55 / 08.10.2018

Fit ball, czyli ćwiczymy z piłką gimnastyczną. Jaką wybrać do ćwiczeń w domu?

Fit ball, czyli ćwiczymy z piłką gimnastyczną. Jaką wybrać do ćwiczeń w domu?

Piłka gimnastyczna, czyli „fit ball” to bardzo popularny przyrząd treningowy, który pierwotnie był wykorzystywany głównie podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych i fizjoterapii. Dziś znajduje zastosowanie także podczas treningów wzmacniających mięśnie, w ćwiczeniach rozluźniających i relaksacyjnych oraz podczas wszelkiego rodzaju zajęć fitness.

Warto wiedzieć, że ćwiczenia z piłką możemy śmiało wykonywać w warunkach domowych. Jedyne, czego potrzebujemy to własna Fit Ball oraz odrobina miejsca. Ćwiczenia w domu w okresie jesienno zimowym są również zdecydowanie bardziej korzystne dla naszego zdrowia, chociażby ze względu na zwiększoną ilość smogu w powietrzu.

Rozmiary i zalety piłek do ćwiczeń
 

W sklepach sportowych znaleźć można znaleźć wiele rodzajów piłek gimnastycznych różniących się między sobą materiałem, z jakiego zostały wykonane, rozmiarem, kształtem, a nawet fakturą. Decydując się na zakup, przede wszystkim musimy dobrać odpowiedni dla siebie rozmiar piłki. Jeśli wybierzemy model za mały bądź zbyt ciężki, możemy odczuwać dyskomfort podczas ćwiczeń, a co za tym idzie, zmniejszyć ich efektywność. Dlatego przed zakupem należy sprawdzić, jaka wielkość piłki jest dla nas odpowiednia. Zasada jest prosta: im wyższy wzrost, tym większa średnica piłki. Na przykład model o średnicy ok. 45 cm będzie odpowiedni dla osób o wzroście 140-150 cm, zaś piłka o średnicy 65 cm zdecydowanie lepiej sprawdzi się dla osób mierzących od 166 do 175 cm.

Piłka gimnastyczna – jaką wybrać?
 

Ważne jest również, żeby podczas siedzenia na napompowanej już piłce, między udem a podudziem zachowany był kąt prosty. Podobnie kąt między udami a tułowiem powinien być nie mniejszy niż 90 stopni.

Kolejnym, istotnym parametrem jest materiał, z jakiego została wykonana piłka. Klasyczne modele gimnastyczne wykonane z gumy PCV są zdecydowanie tańsze, jednak przy tym mniej trwałe, a w kontakcie z ostrym przedmiotem mogą nawet wybuchnąć.

Piłki gimnastyczne wykonane ze specjalnej pianki ABS są odporne na przebicia, a tym samym dużo bezpieczniejsze i trwalsze.

Na stronie sklepu prosportowy.pl w dziale akcesoria fitness znaleźć można pełen wybór piłek gimnastycznych.

Zalety ćwiczeń z piłką gimnastyczną
 

Treningi na piłce gimnastycznej, dzięki utrudnieniu, jakie stanowi utrzymanie równowagi na piłce, aktywują do pracy o wiele więcej mięśni, w tym niezwykle trudne do wyćwiczenia mięśnie głębokie, które zapewniają odpowiednie podparcie dla całego kręgosłupa.

Regularne treningi z fit Ball zapobiegają wadom postawy, poprawiają równowagę, zwiększają siłę i redukują tkankę tłuszczową. Zmniejszają też napięcie mięśni i przynoszą ulgę w bólach kostno-stawowych, a nawet bólach głowy.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%