› bieżące
11:09 / 11.12.2018

Fizjoterapia - sposób na opóźnienie procesu starzenia

Fizjoterapia - sposób na opóźnienie procesu starzenia

Czas jest nieubłagany dla każdego człowieka. W ciągu doby każda istota ma 24 godziny i nie można tego zmienić. Wraz z biegiem czasu człowiek zaczyna doświadczać coraz to częstszych bóli mięśni oraz stawów, co jest związane z procesem starzenia się. Jednym ze sposobów na wszelkiego rodzaju bólu jest fizjoterapia. Czym ona jest?

Fizjoterapia to jeden z obszarów medycyny, który skupia się przede wszystkim na naturalnych metodach leczenia, w głównym stopniu opierając się na takich formach jak ruch, wszelkiego rodzaju bodźce termiczne, mechaniczne, kinetyczne, świetlne i chemiczne. Fizjoterapia ma na celu przede wszystkim przywracać naturalne zdolności ruchowe i funkcjonalne u człowieka - przekonuje ekspert z portalu z kursami dla fizjoterapeutów www.fizjosystem-szkolenia.pl. Rozwój medycyny sprawia, że wprowadzane są coraz to nowsze metody terapeutyczne.

Fizjoterapia znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim wśród osób starszych, najczęściej po 60 roku życia. 

Najczęstszymi problemami wśród osób starszych jest przede wszystkim ograniczenie ruchowe. W takim przypadku najczęściej stosowana jest rehabilitacja geriatryczna, której zadaniem jest w głównej mierze podtrzymanie sprawności funkcjonalnej, która pozwala zachować samodzielność do późnych lat życia. 

Zwyrodnienie stanu biodrowego

Zwyrodnienie stawu biodrowego, które wywołuje silne bóle w stawie, często przekłada się na problemy w poruszaniu się oraz wykonywaniu najprostszych, codziennych czynności. Podczas zwyrodnienia stawu biodrowego dochodzi do stopniowego niszczenia chrząstki stawowej, która tworzy staw. Prócz naturalnego procesu starzenia się, choroba może być spowodowana takimi czynnikami jak: nadwaga, dźwiganie ciężkich przedmiotów, uwarunkowania genetyczne. 

W kwestii leczenia zwyrodnienia stanu biodrowego to przy pomocy fizjoterapii możliwe jest zredukowanie odczuwanego bólu. Odpowiednio przeprowadzona fizjoterapia jest w stanie zmniejszyć zanik mięśni oraz wesprzeć poprawne ukrwienie tkanek. Możliwe jest również zahamowanie lub spowolnienie choroby.

Metodami, które korzystnie wpływają na stan zdrowia chorego są bez wątpienia naświetlenia specjalnymi lampami oraz ciepłe, borowinowe okłady. Oba sposoby leczenia pozwalają przede wszystkim uelastycznić mięśnie, zmniejszając tym samym bóle.

Zastosować można również elektroterapię, która ma pozytywny wpływ na zmniejszenie napięcia mięśniowego. Reasumując, najważniejszym elementem podczas zwyrodnienia stawu biodrowego są ćwiczenia, które zwiększają ruchomość stawów i elastyczność mięśni. 

Utrudnione poruszanie się

Jedną z przypadłości wśród osób starszych jest ogólne ograniczenie ruchowe. Procesy starzenia dotykają przede wszystkim układu krążenia oraz układu mięśniowo-szkieletowego. W pierwszym przypadku dochodzi do obniżania się wydolności tlenowej, jeśli zaś chodzi o układ mięśniowo-szkieletowy to obniża się siła mięśniowa, powodując tym samym utratę masy mięśniowej. 

Mięśnie wśród osób starszych są słabsze, co może wiązać się z ryzykiem kontuzji czy niepełnosprawności ruchowej. 

Przeprowadzając rehabilitację pod kątem zwiększenia zdolności ruchowych, należy w pierwszej kolejności poznać możliwości fizyczne pacjenta oraz podatność na wysiłek fizyczny.

Ilość ruchu podczas rehabilitacji powinna być odpowiednio dawkowana, dostosowując ją odpowiednią pod możliwości seniora. Ćwiczenia powinny opierać się przede wszystkim na krótkich seriach, następnie powoli zwiększając ich intensywność. 

Na samym początku wszelkie ćwiczenia powinny być ukierunkowane pod kątem przywrócenia podstawowych zdolności motorycznych. Na popularności zyskują szczególnie ćwiczenia, w których zawarte są elementy gimnastyki, tańca czy jogi. 

Tak skonstruowana rehabilitacja jest w stanie przyczynić się do ogólnej poprawy gibkości oraz równowagi ciała. W przypadku utraty masy mięśniowej w następnej kolejności wprowadzane są ćwiczenia siłowe. Obok nich powinny pojawić się elementy rozciągania i wytrzymałościowe.

Osteoporoza

Kolejnym schorzeniem, które można dość często spotkać wśród osób starszych jest osteoporoza, nazywana także cichym złodziejem kości. Choroba ta cechuje się rozrzedzeniem tkanki kostnej. W momencie gdy dochodzi do sytuacji, że kość jest bardzo osłabiona, nie jest ona w stanie znosić podstawowych obciążeń. 

Rozwiązaniem w fizjoterapii podczas osteoporozy jest zastosowanie klasycznego masażu, który ma głównie na celu pobudzić centralny układ nerwowy, a przede wszystkim rdzeń kręgowy. Najczęściej stosowanymi technikami są głaskania głębokie, powierzchowne oraz rozcierania. 

Skutecznym rozwiązaniem jest także zastosowanie galwanizacji. Jest to proces polegający na wykorzystaniu słabego natężenia prądu bądź średniego w celu rozluźnienia mięśni. Zabiegi, by mogły przynieść oczekiwany rezultat powinny być stosowane codziennie lub co drugi dzień. Ilość powtórzeń powinna wynosić od 10 do 20 razy.

Podobną metodą są również prądy diadynamiczne, gdzie wykorzystuje się elektrody przegubowe ustawiane wzdłuż przebiegu mięśnia. Natężenie prądu wynosi zazwyczaj od 1 do 3 mA. Częstotliwość zabiegów jest praktycznie taka sama co w przypadku galwanizacji.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%