› zapowiedzi
09:34 / 11.12.2012

Formy przestrzenne wobec katastrofy. Konferencja w Ratuszu Staromiejskim

Formy przestrzenne wobec katastrofy. Konferencja w Ratuszu Staromiejskim

fot. nadesłane

Dlaczego elbląskie rzeźby sygnalizują koniec świata? Jak mogą ochronić przed jego efektem? Czym będą w obliczu katastrofy? W najbliższy weekend w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbędzie się otwarta konferencja, podczas której przedstawione zostaną wyniki badań dotyczących związków form przestrzennych z końcem świata.

Konferencja odbędzie się 14 i 15 grudnia w Ratuszu Staromiejskim. Wstęp wolny.
Inicjatorka konferencji Karolina Breguła pisze:
W latach 60. i 70. odbywało się w Elblągu Biennale Form Przestrzennych. Było ono największą w kraju cykliczną artystyczną imprezą plenerową. Brały w nim udział największe takie sławy jak Henryk Stażewski, Kajetan Sosnowski, Edward Krasiński czy Marian Bogusz. Biennale było wynikiem współpracy Galerii El i Zakładów Mechanicznych „Zamech”, które wspólnie postanowiły wskrzesić mit przedwojennej awangardy i umożliwić współpracę robotnika z artystą. Zaproszeni przez galerię artyści przyjeżdżali na kilkumiesięczne pobyty twórcze, by, z pomocą fachowców z „Zamechu”, tworzyć ogromne metalowe rzeźby zwane formami przestrzennymi. Większość z nich do dzisiaj oglądać można na ulicach Elbląga.
Zaproszona przez elbląską Galerię El do udziału w całorocznym projekcie „Przebudzenie", którego centralnym tematem jest koniec świata, postanowiłam skupić się na formach przestrzennych i próbie odnalezienia ich związków z katastrofą. Wspólnie z naukowcami różnych dziedzin przeprowadzam dekonstrukcję elbląskich obiektów. Efektem tej pracy będzie artystyczno-naukowa książka „Formy przestrzenne jako centrum wszystkiego” oraz konferencja, podczas której naukowcy opowiedzą o wynikach swoich badań i rozważań. 

Organizator: CS Galeria EL
Kuratorka: Karina Dzieweczyńska.
Konferencja organizowana jest w ramach projektu Przebudzenie – przed końcem świata realizowanego przez CS Galerię EL.
Przebudzenie – przed końcem świata dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(źródło: Galeria El)

2
1
oceń tekst 3 głosów 67%

Zdjęcia ilość zdjęć 1