Freeride i downhill wracają na Górę Chrobrego
fot. Dopamine Bike Team
W najbliższą sobotę, 8 września, na Górze Chrobrego nastąpi otwarcie pierwszych w Elblągu tras do kolarstwa grawitacyjnego. To powrót po latach do dawnej tradycji tego miejsca, w którym odbywały się zawody w rowerowym downhillu. Z okazji uruchomienia tras, zorganizowane zostaną zawody, w których swoje uczestnictwo na chwilę obecną zapowiedziało około 30 uczestników z Olsztyna, Gdańska, Elbląga, Grudziądza, Torunia i Bydgoszczy.
Start zawodów przewidziany jest na godzinę 14:00. Od godziny 11:00 natomiast zaczynają się zapisy.
- Trasy są mixem freeride'u, downhillu oraz dual slalomu, zatem każdy znajdzie coś dla siebie – zapowiadają organizatorzy imprezy. - Formuła zawodów również nie będzie standardowa: najpierw czas mierzony będzie na pierwszej z tras, następnie na drugiej. Wygrywa osoba o najkrótszym łącznym czasie z dwóch tras. Obędzie się także bez wpisowego, co więcej każdy zawodnik otrzyma bony rabatowe, które przeznaczy na ciepły posiłek w restauracji, znajdującej się u podnóża Góry Chrobrego. Zapisy, wszystkie regulaminy oraz oświadczenia dostępne są pod adresem www.facebook.com/dopaminebiketeam.
Zapraszamy wszystkich chętnych do kibicowania „twardzielom” biorącym udział w zawodach. Organizatorami zawodów są Przedsiębiorstwo Turystyczne Góra Chrobrego oraz grupa „Dopamine Bike Team”.
Downhill (DH, po polsku "zjazd") - jedna z ekstremalnych odmian kolarstwa górskiego, polegająca na indywidualnym zjeździe rowerem na czas po stromych, naturalnych stokach. Ścieżki zjazdowe są często bardzo wąskie, kamieniste czy poprzecinane wystającymi korzeniami. Nierzadko są też urozmaicone uskokami o różnej wysokości (dropami), które są najbardziej widowiskowe, lecz są też powodem najbardziej niebezpiecznych wypadków w zjeździe. Startujący zazwyczaj wypuszczani są na trasę z przerwami 30 sekundowymi (od najwolniejszego do najszybszego), jeden przejazd zazwyczaj zabiera od 2 do 5 minut. Czas przejazdu jest mierzony za pomocą "bramek" przez które przejeżdża zawodnik (podobnie jak w zjeździe narciarskim). Miejsca w klasyfikacji są poukładane wg najszybszych czasów, wyścigi często wygrywane są ułamkami sekund.