Fundusz Sprawiedliwości - poznaj działanie instytucji
Osoby, które zostały w jakiś sposób skrzywdzone, mogą ubiegać się o wsparcie od Funduszu Sprawiedliwości. Instytucja pomaga ofiarom wypadków, przestępstw, przemocy psychicznej czy fizycznej, a nawet kradzieży. W jaki sposób zgłosić się do Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym?
Co to jest Fundusz Sprawiedliwości?
Fundusz Sprawiedliwości, nazywany inaczej Funduszem Pomocy Pokrzywdzonym to instytucja, która specjalizuje się w pomocy osobom pokrzywdzonym i świadkom krzywd. Fundusz przeciwdziała przestępczości oraz niesie pomoc penitencjarną. Pełnomocnikiem Funduszu Sprawiedliwości jest Minister Sprawiedliwości.
Fundusz Sprawiedliwości gromadzi środki finansowe, które są wykorzystywane są m.in. na:
- pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz osobom im najbliższym, szczególnie na pomoc medyczną, psychologiczną, rehabilitacyjną, prawną oraz materialną;
- pomoc mającą na celu wsparcie i rozwój systemu pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem;
- pomoc postpenitencjarną osobom pozbawionym wolności, zwalnianym z zakładów karnych i aresztów śledczych oraz osobom im najbliższym, udzielaną przez zawodowych kuratorów sądowych oraz Służbę Więzienną.
Fundusz Sprawiedliwości został utworzony na podstawie art. 43 ustawy Kodeks Karny Wykonawczy z dnia 6 czerwca 1997 r. (DZ. U. 2018 poz. 652 ze zm.)
Jak działa Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym?
Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym niesie pomoc m.in. finansową. Nie przybiera ona jednak formy pożyczki dostępnej np. w PozyczkaOK. Firmy pozabankowe działają w oparciu o inne zasady i przyznają dodatkowe pieniądze wyłącznie osobom z pozytywną zdolnością kredytową (http://kutno.net.pl/artykuly/lifestyle,jak-sprawdzic-zdolnosc-kredytowa-i-poprawic-ocene-ryzyka-finansowego,96022.html). Fundusz Sprawiedliwości wspiera finansowo kształcenie osób pokrzywdzonych, finansuje kursy doszkalające czy studia, bez względu na status materialny czy wykształcenie. Działania instytucji mają także pomóc wrócić osobom pokrzywdzonym do normalnego życia poza zakładem karnym.
Jak działa Fundusz Sprawiedliwości? Dostosowuje on formę pomocy do indywidualnych potrzeb osoby, która się do niego zgłosi. Do otrzymania pomocy niezbędne jest złożenie wniosku i przedstawienie swojego przypadku. Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym pomaga na wiele sposobów. Osoby, które opuściły zakład karny, mogą liczyć na wsparcie w znalezieniu nowego lokum czy pracy. Instytucja opłaci byłym więźniom mieszkanie do czasu znalezienia zatrudnienia. Pokryje również koszty kursów zawodowych, udzieli finansowania na kształcenie (https://egarwolin.pl/artykul/pozyczka-na-ksztalcenie/777702) czy zapewni pomoc prawną. Środki oferowane przez Fundusz Sprawiedliwości mogą być przeznaczone również na pomoc psychologiczną. Ta jest szczególnie ważna dla osób młodych, którym trudno jest poradzić sobie z zastaną rzeczywistością.
Osoby, których nie stać na zakup żywności mogą skorzystać z bonów żywnościowych. Fundusz zapewnia również sfinansowanie ubrań czy środków higieny osobistej. Zapłaci również za czynsz przy chwilowej niezdolności do pracy, która jest wynikiem np. choroby. Instytucja walczy również z lichwą. W jaki sposób? Fundusz pomaga osobom, które ucierpiały w wyniku przestępstwa. Edukuje, zapewnia opiekę specjalistów ds. zdrowia, a także darmowe porady prawne.
Kto może skorzystać z pomocy Funduszu Sprawiedliwości?
Fundusz Sprawiedliwości pomaga rozwiązywać istotne społecznie kwestie. Z pomocy instytucji może skorzystać każda osoba pokrzywdzona. Nie ma znaczenia rodzaj wyrządzonej szkody. Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym niesie wsparcie ofiarom:
- przemocy psychicznej;
- przemocy fizycznej;
- przestępstw na tle seksualnym;
- wypadku drogowego;
- odebrania alimentów;
- kradzieży;
- lub innego przestępstwa, którego osoba była uczestnikiem lub świadkiem i czuje się pokrzywdzona.
Na pomoc mogą również liczyć osoby obcojęzyczne oraz głuchonieme, a także te, które opuściły zakład karny i chcą wrócić do normalnego życia.
Wniosek do Funduszu Sprawiedliwości
Aby móc skorzystać ze wsparcia Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, należy zgłosić swoją sprawę w instytucji. Możemy to zrobić na trzy sposoby:
- Kontaktując się poprzez e-mail. Wiadomość należy wysłać na adres: funduszsprawiedliwosci@ms.gov.pl.
- Wysyłając list na adres: Ministerstwo Sprawiedliwości, Departament Funduszu Sprawiedliwości, Aleje Ujazdowskie 11, 00-567 Warszawa.
- Wypełniając formularz kontaktowy znajdujący się na stronie internetowej Funduszu Sprawiedliwości. W zgłoszeniu będziemy zobowiązani podać takie dane jak: imię, nazwisko, adres e-mail oraz obligatoryjnie numer telefonu.