Funkcjonalna i estetyczna łazienka. Jak wybrać armaturę?
Wyposażenie nowej łazienki lub remont starej stanowi wyzwanie, ponieważ duże znaczenie mają szczegóły. W pierwszej kolejności musi zostać zaplanowane miejsce i sposób jej podłączenia. W przeciwnym razie możemy dokonać złego wyboru. Czym kierować się przy zakupie?
Elementy armatury łazienkowej
Pod pojęciem armatura łazienkowa mieszczą się różnorodne baterie, natryski, deszczownice, słuchawki i pełne zestawy prysznicowe oraz wszelkie dodatkowe akcesoria. Do dyspozycji są baterie instalowane przy wannach, prysznicach, umywalkach i bidetach. Armatura stanowi nieodzowną część wyposażenia każdej łazienki. Wybór funkcjonalnych i estetycznych elementów gwarantuje możliwość wygodnego, bezpiecznego, a przy tym przyjemnego korzystania z pomieszczenia przez wiele lat.
Baterie naścienne i stojące – możliwe sposoby montażu
W planowaniu aranżacji łazienki należy uwzględnić, czy będą montowane baterie naścienne czy stojące, które określa się też jako sztorcowe. Jest to istotne już na wstępnym etapie projektu, ponieważ baterie montowane w ścianie wymagają odpowiednich przygotowań i podjęcie decyzji o ich instalacji na samym końcu powoduje, że trzeba skuwać płytki lub w ogóle instalacja przestaje być możliwa. Do baterii naściennych musi być odpowiednio przystosowana instalacja wodna, więc w przypadku np. budowy domu o aranżacji i wyborze poszczególnych elementów użytkowych najlepiej pomyśleć zanim zostanie poprowadzona. Z kolei baterie sztorcowe wymagają montażu w otworach umywalki lub wanny. Zwykle są one wykonane fabrycznie. Współczesna armatura sanitarna zapewnia wiele możliwości urządzenia łazienki. W niektórych modelach umywalek i wanien znajdują się więcej niż dwa otwory na baterię, co zapewnia też podwyższenie funkcjonalności armatury.
Baterie podtynkowe – przy wannie i w kabinie prysznicowej
W projektowaniu każdego wnętrza ważną rolę odgrywa estetyka i możliwość zaoszczędzenia jak największej ilości miejsca, co ma znaczenie w małych pomieszczeniach, dlatego coraz większą popularność zyskują baterie podtynkowe, które można montować przy wannach i kabinach prysznicowych. Wszelka instalacja jest niewidoczna, ponieważ zostaje ukryta w ścianie. Dźwignia baterii wychodząca na zewnątrz jest zasłonięta ozdobną maskownicą, więc widoczny jest tylko włącznik. Mankamentem tego rozwiązania jest konieczność skuwania płytek, jeżeli dojdzie do awarii.
Trwałość i estetyka – materiał, z jakiego jest wykonana bateria
Elegcko wykończona armatura zwykle nie należy do najtańszych, dlatego warto poszukać propozycji w outlecie PlusOutlet. Wybór materiału, z jakiego jest zrobiona decyduje nie tylko o estetyce, ale również o trwałości. Producenci oferują przede wszystkim baterie chromowane i ze stali szczotkowanej. Modne są wersje z powłoką z brązu lub mosiądzu. Przy zakupie należy sprawdzić poziom zawartości mosiądzu, ponieważ wyższe parametry oznaczają lepszą jakość.