› bieżące
14:38 / 02.10.2012

Galeria EL jest Kobietą 50+. Projekt z elblążankami w tle

Galeria EL jest Kobietą 50+. Projekt z elblążankami w tle

50 kobiet po 50 – tce związanych z Elblągiem, stanie się przewodnim motywem realizowanego przez Galerię EL projektu pn. „50+ Galeria jest kobietą. Z tej okazji powstanie oryginalna wystawa zdjęć przedstawiająca i przybliżająca sylwetki znanych elblążanek. Oprócz fotograficznej odsłony, organizatorki przedsięwzięcia mają w planach zorganizować panel dyskusyjny z udziałem kobiet działających w Elblągu i na jego rzecz.

- Wiemy, że kobiety po 50 roku życia są wielokrotnie zwalniane z pracy, praktycznie bez możliwości znalezienia nowej – mówią koordynatorki projektu – Beata Branicka i Marta Karaś. Często są to osoby pełne energii, sił życiowych i pomysłów. Planujemy pokazać 50 kobiet – udzielających się w życiu publicznym, mających pasje, po to by zachęcić inne Panie, że ciągle mają możliwość zmiany swojego życia i że nadal wiele przed nimi – wyjaśniają. Elbląg jest miastem starzejącym się i problem kobiet w wieku przedemerytalnym może stać się wkrótce dominującym oraz dotkliwym, i to nie tylko ze względu na trudną sytuację na rynku pracy, ale także od strony psychologicznej. Chciałybyśmy mimo to skupić się na jasnych stronach bycia kobietą 50+, pokazać możliwości, jakie mają przed sobą elblążanki – podkreślają koordynatorki.
 
Projekt przewiduje stworzenie swego rodzaju reportażu: fotografiom Pań (wykonanym przez Miłosza Kulawiaka – laureata Nagrody Prezydenta Elbląga za rok 2011), towarzyszyć będą krótkie wywiady, dotyczące ich życia zawodowego, sposobów spędzania wolnego czasu czy hobby. Wywiady w wersji drukowanej będą towarzyszyły wystawie, udostępnionej w Galerii EL w drugiej połowie listopada, natomiast w wersji elektronicznej lub video, znalazłyby się na blogu prowadzonym przez Galerię EL, jak również na łamach www.kobieta.elblag.net
 
Organizatorki nie zamierzają ograniczać się jedynie do wystawy zdjęć. Autorki przedsięwzięcia chcą połączyć to wydarzenie z panelem dyskusyjnym, który byłby poświęcony kobietom 50+, a służyłby wymianie doświadczeń, spostrzeżeń, pomysłów i inspiracji do dalszego działania.
 
Obecnie lista z nazwiskami 50 elblążanek jest na etapie kompletowania. Ostateczną „pięćdziesiątkę” poznamy pod koniec października.
 
Honorowy patronat nad projektem „50+ Galeria jest Kobietą”, objęła Grażyna Kluge, Wiceprezydent Elbląga.
 
Partnerem medialnym projektu „50+ Galeria jest Kobietą” jest elbląska multiplatforma www.elblag.net 
3
0
oceń tekst 3 głosów 100%