› imprezy
08:31 / 11.01.2013

Galeria EL na dużym ekranie. Elbląg w kinie po raz kolejny

Galeria EL na dużym ekranie. Elbląg w kinie po raz kolejny

Już za tydzień, 14 stycznia kolejne spotkanie z Elblągiem na kinowym ekranie. Bohaterem styczniowej prezentacji w kinie "Światowid" będzie Galeria El.

Pierwsze w tym roku spotkanie z filmami i kronikami elbląskimi poświęcone będzie w całości Galerii El. Powstanie i działalność Galerii jest ewenementem w skali światowej. Nigdy wcześniej i nigdy później nie zmobilizowano takich środków na użytek sztuki.

Za sprawą Biennale Form Przestrzennych miasto stało się właścicielem, ale i otoczeniem niezwykłej kolekcji instalacji przestrzennych. Dzięki pracy elbląskich filmowców będziemy mogli zobaczyć na kinowym ekranie odbudowę podominikańskiego kościoła Najświętszej Marii Panny i pracę artystów przy tworzeniu form przestrzennych. Na taśmie filmowej zapisane są również performance na ulicach Elbląga organizowane przez związanych z Galerią artystów.

Program prezentacji:

1.   Galeria-El w elbląskich kronikach filmowych.

2.    Ingerencje – film Stefana Muli z 1987 r.

3.    Granice Blum-Kwiatkowskiego – film z 2011 r. o założycielu Galerii-El.

Cykl Elbląg na dużym ekranie prowadzi Juliusz Marek – dziennikarz Telewizji Elbląskiej, który wybiera również materiały na kolejne projekcje. Za każdym razem robi to z wielkim wyczuciem i pasją, dzieląc się dużą wiedzą, którą posiada na temat historii naszego miasta.

Spotkania są również okazją do zachęcenia elblążan, aby podzielili się własnymi archiwalnymi zasobami zdjęć, negatywów, wycinków prasowych, wszystkiego co może być cenne dla kolejnych pokoleń mieszkańców naszego miasta. Można przynieść taki materiał do Pracowni Digitalizacji, działającej w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, tam zostanie przeniesiony na nośnik cyfrowy, opisany, a oryginał wróci do właściciela. Później wszyscy, którzy są zainteresowani tymi materiałami będą mogli zobaczyć je w Internecie.

Projekcja odbędzie się w poniedziałek, 14 stycznia o godz. 18. 00 w Kinie „Światowid”, wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

Edyta Jasiukiewicz
CSE Światowid

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%