› inwestycje drogowe
11:23 / 25.11.2016

Garażowiec w sercu Starego Miasta. Retrowersja czy rekonstrukcja?

Garażowiec w sercu Starego Miasta. Retrowersja czy rekonstrukcja?

fot. UM Elbląg

Miasto planuje, aby w sercu Starego Miasta w Elblągu, na tyłach Hotelu Elbląg - między ulicami Bednarską i Studzienną - powstał garażowiec. Lokalizacja inwestycji spotkała się z powszechną krytyką ze strony wielu mieszkańców miasta i wywołała burzę w elbląskich mediach internetowych. Temat budzi duże kontrowersje, które związane są w sposób bezpośredni z lokalizacją planowanej inwestycji.

22 listopada 2016 roku zaprezentowano wizualizację „garażowca”, dysponującego przestrzenią umożliwiającą zaparkowanie około 900 pojazdów, której autorem jest zespół projektowy Projekt Officyna Pracownia Architektury z Łodzi. Kosztowała ona miasto 4,7 tys. zł. Dwa dni później na sesji rady miasta klub radnych Platformy Obywatelskiej złożył wniosek o zdjęcie z porządku obrad uchwały rozpoczynającej proces zmiany planu zagospodarowania starówki, która dopuszcza budowę w tym miejscu garażowca. Został on przegłosowany - przeciwko wycofaniu projektu uchwały zagłosowało 14 radnych, przede wszystkim z Prawa i Sprawiedliwości. Ostatecznie po dyskusji radni zdecydowali, że uchwała o przystąpieniu do zmiany planu zagospodarowania tej części miasta wejdzie w życie. Za zagłosowało 15 radnych (przede wszystkim z PiS), przeciw - 6, 3 radnych wstrzymało się od głosu.

Argumentami przemawiającymi za powstaniem garażowca w tym miejscu jest brak miejsc parkingowych dla mieszkańców Starego Miasta oraz przyspieszenie dalszej zabudowy tej dzielnicy związane z powstaniem lepszej infrastruktury (wielopoziomowego parkingu na ok. 900 pojazdów). Obecnie w tym miejscu funkcjonuje "dziki" parking, w którym samochody wręcz toną w błocie.

- Tylko dlaczego nie można tego uczynić na Wyspie Spichrzów? Innym miejscem takiej inwestycji mogą być także okolice ul. Kumieli.

- mówi patrząc na mapę elblążanin prowadzący na Starym Mieście lokal gastronomiczny.

Działacze Platformy Obywatelskiej w Elblągu nie są przeciwni rozwiązaniu problemu z parkowaniem na Starym Mieście, ale wskazują, że tego typu inwestycja nie powinna znajdować się w jego centrum.

Podobnego zdania są elbląscy działacze Nowoczesnej, którzy w piśmie adresowanym do prezydenta Elbląga wskazali:

Realizowana od wielu lat zabudowa Starego Miasta w oparciu o koncepcję tzw. „retrowersji” była wielokrotnie krytykowana przez mieszkańców Elbląga, niestety władze miejskie na tę krytykę były zawsze obojętne. Elbląg miał niegdyś Stare Miasto porównywalne z tym w Gdańsku. Dlaczego dziś nie możemy podążać w tym kierunku? Może właśnie przez kolejny „szalony” pomysł na odbudowę tego miejsca. Nasze Stare Miasto powinno być silnym produktem turystycznym. Obecnie jest dzielnicą, w której ciągle trwa przepychanka między mieszkańcami, a właścicielami/najemcami lokali gastronomicznych i rozrywkowych, o to czy ma mieć charakter rozrywkowy i usługowy, czy tez ma być kolejną sypialnią miasta. Starówka nie powinna być obszarem, na którym kierunki i koncepcje zabudowy prowadzone są na zasadzie luźnych improwizacji kolejnych władz miasta.

Działacze Nowoczesnej ponadto zwrócili się z propozycją zorganizowania publicznej debaty na temat koncepcji, kierunków i sposobów zabudowy elbląskiego Starego Miasta.

Jak wskazali:

W debacie tej oprócz Prezydenta, Radnych i urzędników powinni wziąć udział wszyscy zainteresowani tematem elblążanie.

Problem powstania garażowca w centralnym miejscu starówki - stylizowanego co prawda na kształt kamienic - wpisuje się w szerszy kontekst dwóch odmiennych koncepcji odbudowy i zagospodarowania Starego Miasta w Elblągu: historycznej rekonstrukcji i postmodernistycznej retrowersji. Ta ostatnia stanowi nurt architektoniczny polegający na odbudowie dokonywanej w zgodzie z dawnym układem i wysokością ulic, ale z bardzo swobodnym potraktowaniem detalu, kolorystyki, jak również z użyciem dużej ilości ornamentyki luźno nawiązującej do stylów historycznych. Oprócz elbląskiej starówki retrowersję zastosowano na Starym Mieście w Głogowie, Starym Mieście w Kołobrzegu, czy też na Wyspie Spichrzów w Gdańsku. Rekonstrukcja natomiast przewiduje odtworzenie zniszczonego, zabytkowego budynku lub jego nieistniejących już detali do stanu sprzed zniszczenia. Prace rekonstrukcyjne są prowadzone w oparciu o zachowane plany, projekty, fotografie lub szkice. Przykładem bardzo udanej rekonstrukcji jest duża część Starego Miasta w Gdańsku oraz Stare Miasto Warszawie. W naszym mieście także znajdziemy doskonałe przykłady rekonstrukcji. Są nimi: katedra św. Mikołaja (1948-1965), Dom Królów oraz kamienica przy ul. Wigilijnej 18.

W czasach, gdy ówcześni włodarze miasta planowali zabudowanie Starego Miasta blokami (taki przypadek nie był odosobniony - wystarczy wymienić bloki znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie malborskiego zamku) retrowersję można uznać za kompromisowy półśrodek. Dzisiaj ta koncepcja spotyka się ze znacznie większą krytyką.

Jakie jest Wasze zdanie?

 

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%

Powiązane artykuły

Olszewski: "Brak uchwały o garażowcu to zbrodnia"

25.11.2016 komentarzy 10

Radni kłócili się o garażowiec, który miałby powstać między ulicą Bednarską, a Studzienną. Jedni uważali, że to fatalny pomysł, inni, że...

„Nie dla garażowca przy Bednarskiej” na FB i na „Podpisz to”

30.11.2016 komentarzy 3

Przeciwnicy garażowca na Starym Mieście zwierają szyki. 200 osób na Facebooku polubiło stronę „Nie dla garażowca przy Bednarskiej”, a zaledwie 7...

„Garażowiec: tak, ale nie w tym miejscu!”

22.12.2016 komentarzy 17

„Garażowiec: tak, ale nie w tym miejscu!” – mówią przeciwnicy lokalizacji w sercu elbląskiego Starego...

Dwadzieścia jeden osób złożyło wnioski w sprawie garażowca

25.01.2017 komentarzy 1

W sprawie miejscowego  planu zagospodarowania przestrzennego, czyli tzw sprawy garażowca na Bednarskiej wpłynęło 21 wniosków od osób prywatnych...

Gdzie ma powstać garażowiec? Zdania są podzielone

30.01.2017 komentarzy 1

Przypomnijmy, że 24 listopada ubiegłego roku elbląscy radni podczas XX sesji rady miejskiej przegłosowali uchwałę w sprawie sporządzenia miejscowego...

Teren przy Bednarskiej i Studziennej z przeznaczeniem na garażowiec idzie pod młotek

17.08.2017

Działka przy Bednarskiej i Studziennej z przeznaczeniem na garaż podziemny idzie pod młotek. Cena wywoławcza wynosi prawie 2 miliony zł. Przyszły właściciel...