Gdy oko jest za suche: przyczyny, objawy, leczenie
Jeśli po wyjściu na dwór razi Cię światło, a patrzenie wywołuje ból, to prawdopodobnie cierpisz na „suche oczy”. Leczenie pomoże Ci pozbyć się nieprzyjemnych symptomów i przywrócić zdrowie oczom.
Noszenie soczewek kontaktowych, długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu klimatyzowanym albo ogrzewanym, praca przed komputerem, a także stosowanie zawierających chlorek benzalkoniowy kropli do oczu często powodują dysfunkcję warstwy lipidowej filmu łzawego oka. W efekcie łzy wydzielają się rzadziej i mają zmieniony skład, co z kolei prowadzi do zaburzenia powierzchni oka – zapalenia rogówki i spojówki. Z takim problemem zwraca się do okulistów – według różnych informacji – od dziesięciu do dwudziestu procent populacji. Większość pacjentów opuszcza gabinet lekarski ze zdiagnozowanym zespołem suchego oka. Czym jest „suche oko” i na czym polega leczenie tego schorzenia?
Objawy i przyczyny „suchego oka”
Schorzenie zostało rozpoznane przez naukę stosunkowo niedawno. Wcześniej czynnikami powodującymi zaburzenie wydzielania łez były przede wszystkim: wiek, zmiany hormonalne u kobiet, choroby i konieczność przyjmowania leków na cukrzycę, alergię, nadciśnienie, które zmieniały skład filmu łzawego. Obecnie „suche oko” powodują także czynniki środowiskowe i zawodowe: praca i czas wolny przed komputerem, długotrwałe noszenie soczewek kontaktowych i spędzanie dni w ogrzewanym lub klimatyzowanym pomieszczeniu. Przebywanie w niekorzystnych dla oka warunkach, rzadkie mruganie i narażenie rogówki na słońce, wiatr i przesuszone powietrze sprzyja wystąpieniu objawów tak zwanego suchego oka.
Zmęczenie oczu, uczucie piasku pod powiekami i zaczerwienione spojówki – to pierwsze objawy, które powinny zaniepokoić i skłonić do działania. Jeśli zostaną one zlekceważone – a tak często się zdarza – pojawia się pieczenie, swędzenie, światłowstręt i ból. Wówczas można również zaobserwować wzmożone łzawienie. Czym prędzej należy wtedy rozpocząć leczenie „suchego oka”.
„Suche oko”: leczenie
Łzy nawilżają powierzchnię gałki ocznej, sprawiają też, że widzenie staje się bardziej ostre. Gdy produkcja łez zostaje zaburzona, pojawia się problem. U niemal 78 procent pacjentów zgłaszających się z objawami „suchego oka”, dolegliwości są związane z szybkim odparowywaniem filmu łzowego, u 7 procent natomiast ma miejsce zmiana składu łez. Jedni i drudzy muszą jak najszybciej usunąć przyczyny dolegliwości i rozpocząć leczenie, by wyeliminować nieprzyjemne objawy. Warto więc ograniczyć kontakt z niekorzystnymi czynnikami powodującymi przesuszenie spojówki: pracując przy komputerze robić częste przerwy, nawilżać powietrze w pomieszczeniu, osłaniać oczy przed słońcem i wiatrem. Ulgę przyniosą też nawilżające krople do oczu, zwłaszcza zawierające w składzie kwas hialuronowy i prowitaminę B5. Ta ostatnia efektywnie łagodzi podrażnienia i szybko regeneruje uszkodzoną tkankę. Z kolei, kwas hialuronowy nawilża oko, a dzięki swoim lepkim właściwościom, pozostaje długo na powierzchni, chroniąc spojówkę przed niekorzystnymi zewnętrznymi czynnikami środowiskowymi. Nawilżające krople można stosować nie tylko podczas leczenia „suchego oka”, ale także w ramach profilaktyki.