› inwestycje miejskie
14:06 / 16.12.2016

Gdzie hałas największy? Dowiemy się z mapy akustycznej

Gdzie hałas największy? Dowiemy się z mapy akustycznej

fot. archiwum

Miasto ogłosiło przetarg na opracowanie mapy akustycznej, łącznie z przeprowadzeniem pomiarów hałasu. Wynika to z obowiązku ustawowego. Wykonane zostaną pomiary natężenia ruchu, poziomu hałasu na drogach, hałasu kolejowego, tramwajowego i przemysłowego. Będziemy wiedzieli, które tereny są zagrożone hałasem, a które są ciche.

Zgodnie z prawem Elbląg musi mieć opracowaną mapę akustyczną. Na jej podstawie będziemy wiedzieli jakie jest zagrożenie hałasem i jakiego rodzaju. Miasto opublikowało ogłoszenie o przetargu. Zwycięska firma będzie musiała nie tylko wykonać mapę do 30 czerwca 2017 roku, ale po tym terminie przez 5 lat będzie opracowywać sprawozdania i aktualizować program. Dokument będzie umieszczony w portalu MAPY zintegrowanym z Elbląskim Systemem Informacji Przestrzennej w terminie do 28 czerwca 2018 roku.

Firma nie tylko wykona mapę, ale jeszcze będzie musiała przeprowadzić konsultacje społeczne. Jeśli postulatów elblążan nie zrealizuje, zobowiązana jest do uzasadnienia odmowy w raporcie. O terminie i sposobie przeprowadzenia konsultacji dowiemy się z mediów. Efekty pracy zwycięzcy przetargu będą przedstawiane podczas posiedzeń komisji Rady Miejskiej lub podczas sesji.

Kryterium wyboru firmy będzie nie tylko cena (60 proc.) ale i wykonanie pomiarów hałasu drogowego (25 proc.), przemysłowego (10 proc.) i tramwajowego tylko (5 proc.)

O tym jakie będzie zainteresowanie opracowaniem mapy akustycznej będzie wiadomo, dzień przed sylwestrem.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%