› bieżące
07:02 / 13.12.2012

Gdzie i za ile kupimy piękną, zieloną choinkę? My to sprawdziliśmy

Gdzie i za ile kupimy piękną, zieloną choinkę? My to sprawdziliśmy

fot. Bartosz Ponichtera

Na targowiskach, przy hipermarketach, w prywatnych punktach sprzedaży pojawiły się pierwsze stoiska z choinkami. Małe, duże, cięte i doniczkowe. Praktycznie przed każdym większym marketem w Elblągu pachnie igliwiem. To znak, że święta już blisko. Jednak największy szał wybierania zielonego drzewka jeszcze przed nami. W tym roku ceny choinek poszły nieznacznie w górę, mimo to bardzo chętnie je kupujemy. Odwiedziliśmy kilka miejsc, gdzie już teraz bez trudu i co ważne bez kolejek, można zaopatrzyć się w choinkę.

Punkt sprzedaży choinek przed hipermarketem E'Leclerc
- Obecnie udało się sprzedać zaledwie 10 drzewek, ale w najbliższych dniach to się zmieni. Wiele osób pyta, rozgląda się, porównuje ceny, tak więc prawdziwe poszukiwania choinki jeszcze przed nami - mówi sprzedawca z punktu sprzedaży choinek. Najwięcej klientów zjawia się u nas ok. 15 - 20 grudnia - dodaje. Na razie sprzedają się tylko drzewka w doniczce. Są to: świerki pospolite, świerki srebrzyste i modrzew. W zależności od wielkości, kształtu, rozłożystości, ich cena waha się od 60 aż do 500 złotych, a nawet do tysiąca. 
 
Punkt sprzedaży choinek przy ul. Sadowej
Podobnie jak przy hipermarketach, również w punkcie przy ul. Sadowej jeszcze nie ma wielkiego ruchu. - Prawdziwe przebieranie w choinkach zacznie się w najbliższy weekend, czyli 15 - 16 grudnia - komentuje właściciel punktu. Jesteśmy w tym roku dobrze przygotowani. Mamy ponad sto przeróżnych i przepięknych drzewek. Są wśród nich: świerki zielone, świerki syberyjskie, małe choinki w doniczkach - wyjaśnia. Ich ceny zaczynają się od 40 zł w górę. Najdroższą można kupić za 180 - 200 zł. Nie są to jednak ceny stałe - dodaje sprzedawca. Kwestia dogadania się z klientem. Cena choinki uzależniona jest przede wszystkim od jej wielkości, gatunku, gęstości igliwia, czy jest z korzeniem, czy też jest cięta. 
 
A jak o nią zadbać? - Jeśli zakupimy drzewko z korzeniem, które później chcielibyśmy zachować, trzeba ją do wiosny przetrzymać w ciepłym pomieszczeniu, gdyż wystawiając ją powtórnie na mróz, po prostu nam padnie - podkreśla właściciel punktu sprzedaży przy ul. Sadowej. Obecnie nie ma znaczenia, czy kupimy choinkę na dwa tygodnie, czy na dwa dni przed świętami. Większość drzewek przeznaczonych do sprzedaży już została ścięta i to, że są przechowywane w chłodzie przez dłuższy czas, nie ma na nie wpływu. - Niska temperatura je "usypia" - tłumaczy. Dopiero, gdy poczuje ciepło domowych temperatur, jej żywotność znacznie się skraca. Dlatego warto przed zakupem choinki przez kilka dni przetrzymać ją nie w zimnym, ale też nie ciepłym pomieszczeniu, by mogła stopniowo przyzwyczaić się do zmian temperatur. Wówczas nasze świąteczne drzewko z pewnością postoi dłużej - zapewnia sprzedawca.
 
Sklep Ogrodniczy. Zarząd Zieleni Miejskiej przy ul. Sadowej
Tu podobnie jak w innych punktach w mieście, gdzie handel choinkami lada dzień rozkwitnie, wielkiego oblężenia jeszcze nie ma. - Klienci oczywiście są, ale na razie robią rozeznanie, gdzie taniej - wyjaśnia właścicielka. Tak jak co roku, największy ruch przewidujemy w okolicach 15 grudnia, a nawet na trzy dni przed świętami. Obecnie sprzedają się choinki w donicach i choinki z grubą igłą, które stoją dłużej. A co z ich ceną? Tu drzewko można już nabyć za 30 zł. Znajdziemy tu świerki pospolite, syberyjskie i jodły. Do wyboru do koloru. Najwięcej zapłacimy za jodłę, bo i kilkaset złotych. W porównaniu do cen ubiegłorocznych, odnotowujemy lekki wzrost - dodaje sprzedawca. 
 
Również właścicielka udzieliła kilku porad, jak zadbać o drzewko
- Zdecydowanie najbardziej żywotne są zwykłe świerki pospolite. Aby utrzymać choinkę przy życiu jak najdłużej, przede wszystkim trzeba wybierać niezbyt duże egzemplarze - mówi. Należy również zwrócić uwagę na to, by korzenie nie były zbyt mocno przycięte. Obecnie panująca temperatura, to najlepszy czas na zakup choinki. Jeszcze nie ma zbyt tęgich mrozów, więc i drzewko wstawione do domu nie dozna takiego szoku - przekonuje. Warto jednak na kilka dni odstawić choinkę w miejsce, gdzie będzie mogła troszkę się ogrzać i przyzwyczaić do domowych warunków, np. do garażu. Gdy już stanie na swym honorowym miejscu, zwróćmy uwagę, by nie była zbyt blisko kaloryfera.
 
Punkt Giełda Elbląska
Tak jak w innym miejscach, można zakupić tu zarówno cięte, jak i drzewka w doniczce. Ich cena idzie od 60 - 70 złotych w górę. - Największe zainteresowanie przewidujemy w okolicach Wigilii. Na razie kilenci pytają i oglądają - mówi sprzedawca.
 
To dopiero początek przedświątecznej gorączki. Z pewnością punktów sprzedaży choinek jeszcze przybędzie. Mimo to warto już teraz wybrać się na zakupy, by uniknąć nie tylko kolejek, ale i rozczarowania. 
6
0
oceń tekst 6 głosów 100%