› bieżące
08:30 / 10.05.2018

Gdzie kończy się Pocztowa a zaczyna Plac Słowiański, a gdzie swój początek ma Rycerska?

Gdzie kończy się Pocztowa a zaczyna Plac Słowiański, a gdzie swój początek ma Rycerska?

fot. archiwum Elblag.net

Ulica Pocztowa, Plac Słowiański i Rycerska – wszystkie te nazwy występują w jednym ciągu komunikacyjnym. To, gdzie kończy się Pocztowa a zaczyna Plac Słowiański, a gdzie swój początek ma Rycerska, jest przedmiotem sporów. Mylą się elblążanie, a nawet służby miejskie. Okazuje się, że Wikipedia i Google Maps także nie są w tym przypadku wiarygodnym źródłem informacji.

Pozostaje zatem pytanie, gdzie szukać odpowiedzi? Można je znaleźć śledząc miejskie mapy geodezyjne. 

Zwrócił na to uwagę pan Andrzej Łącki, który na jednej z grup otwartych na Facebooku, poświęconych historii naszego miasta, starał się udzielić profesjonalnej, wyczerpującej odpowiedzi w tym temacie:

Ja mam teraz przed nosem mapy geodezyjne miasta Elbląga. To jest etatowe źródło informacji o elbląskiej przestrzeni. Ulica Pocztowa jest (od słupka geodezyjnego) do 12 m od ul. Garbary (to plus minus trzecie okno gmachu Poczty Polskiej). Dalej znajduje się już działka położona na Placu Słowiańskim, następna działka jest położona przy ul. Rycerskiej. Sam budynek Poczty Polskiej miał dawniej kilka innych wejść. (...) Ulica Pocztowa nie łączy się z ul.Rycerską. Rozdziela je działka "ulicy" Plac Słowiański. Z Pocztowej na Rycerską można podjechać tramwajem lub autobusem ili taksówką. Wysiąść należy na Placu Słowiańskim. 

Ta wypowiedź okazuje się bardzo pomocna. Pamiętajmy jednak, że większa częśc budynku Poczty Polskiej (w zasadzie jego front) jest położony przy Placu Słowiańskim. Jeśli przyjrzymy się bliżej okazuje się, że wszystko się zgadza. Wejście do gmachu znajduje się bowiem przy Placu Słowiańskim. Dalej mamy już Rycerską.

Poczta Polska w Elblągu, fot. archiwalna

Okazuje się, że sprawa jest nieco bardziej złożona. Wyjaśnia tę kwestię po raz kolejny Andrzej Łącki:

Budynek Poczty Polskiej widoczny na fotografii powyżej nie znajduje się na żadnej z omawianych ulic. Budynek znajduje się na swojej parceli budowlanej, która ma swój odrębny numer. Działka budowlana (ta parcela) znajduje się w otoczeniu pięcu ulic. Budynek, który widzimy, a właściwie jego front, jest położony przy: w 1/3 ul.Pocztowej i 2/3 Placu Słowiańskiego. Adres to inna sprawa i dotyczy ksiąg wieczystych i map geodezyjnych z czasów kiedy księgę zakładano lub z mocy decyzji administracyjnej określenie lokalizacji zmieniono – np. uchwałą Rady Miasta lub decyzją Wojewody.

Temat ten nie jest tylko i wyłącznie zagadnieniem czysto teoretycznym, ale ma odniesienie do praktyki. Przykładowo pod koniec stycznia 2017 r. przy ul. Pocztowej miał miejsce wypadek samochodowy (samochód uderzył w drzewo; pisaliśmy o tym na naszych łamach). Pojawił się problem: czy zdarzenie miało miejsce na ul. Pocztowej, czy może na Placu Słowiańskim? Właśnie w takich kwestiach pomocna okazuje się znajomość map geodezyjnych.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%