Gdzie stosować butle LPG?
Kierowcy doskonale wiedzą, że gaz LPG jest znakomitą alternatywą dla paliw standardowych - ropy lub benzyny, głównie z uwagi na jego znacznie niższą cenę za litr paliwa. Niemniej, motoryzacja nie jest jedyną branżą, w której butle LPG znajdują zastosowanie.
Gaz płynny o specyficznych właściwościach
Gaz LPG, czyli Liquefied Petroleum Gas, jest gazem płynnym, który dzięki przechodzeniu w ciekły stan skupienia przy stosunkowo niskim ciśnieniu i regulowanej temperaturze, z powodzeniem może być przechowywany i transportowany na duże odległości z wykorzystaniem butli i zbiorników gazowych. Butla gazowa posłuży jako źródło gazu do zasilania kuchenki gazowej w domach prywatnych, w tzw. trackfoodach czy w camperach lub na biwakach pod gołym niebem - czyli wszędzie tam, gdzie nie mamy możliwości skorzystania z sieci z gazem ziemnym.
Skład chemiczny gazu LPG jest bardzo podobny do składu gazu ziemnego, dlatego można go używać w podobnym zakresie. Butle gazowe będą polecane tym osobom, które przez jakiś czas będą musiały poczekać na podpięcie ich domu do sieci z gazem ziemnym, a do tej pory muszą gotować z wykorzystaniem innego źródła zasilania. Butla gazowa będzie wówczas optymalnym wyborem. Można ją szybko zdemontować, jeśli zajdzie taka potrzeba, a jej dostawca odbierze ją od klienta. Takie usługi oferuje na polskim rynku między innymi firma Amerigas, która ponadto gwarantuje wysoką jakość sprzedawanego gazu oraz pełnię bezpieczeństwa pojemników z LPG. Można być pewnym, że kupując takie butle z gazem nie dojdzie do niekontrolowanego wybuchu LPG, co mogłoby stanowić realne zagrożenie dla naszego dobytku, nas samych i naszych najbliższych.
Butle gazowe można stosować do grillowania na wolnym powietrzu lub w warunkach domowych, do podgrzewania wody użytkowej czy też do ogrzewania pomieszczeń.
Butle LPG w przemyśle
Nie tylko do gotowania i ogrzewania domu wykorzystywane są butle gazowe. Podobnie jak w przypadku autogazu w samochodach osobowych i dostawczych, butle LPG mogą z powodzeniem zastąpić sieć elektryczną czy paliwo konwencjonalne w wózkach widłowych, znajdujących zastosowanie między innymi w halach magazynowych czy w przedsiębiorstwach produkcyjnych i przemysłowych.
Gaz LPG w butlach gazowych może być używany do prowadzenia prac na placach budowy związanych z suszeniem za pomocą palników atmosferycznych lub wiatrakowych. Stosuje się go do grzania bitumicznych pokryć dachowych i przy pozbywaniu się chwastów metodą termiczną. Zasila urządzenia spawalnicze, wykorzystywany jest do cięcia, wypalania, lutowania czy hartowania.
Generalnie, butle gazowe mogą być wykorzystywane w postaci alternatywnego źródła energii, w wielu różnych sytuacjach. Nie wymagają specjalistycznych narzędzi i umiejętności obsługi do prawidłowego działania. Są trwałe i bezpieczne, o ile pochodzą od renomowanych dystrybutorów.