› bieżące
06:37 / 14.10.2014

Gdzie wędkarz nie może... tam i tak łowić będzie

Gdzie wędkarz nie może... tam i tak łowić będzie

fot. elblag.net

„Machaj wędą- ryby będą”- to powiedzonko, znane w środowisku wędkarzy, idealnie pasuje do tematu poniższego artykułu. Tylko jak machać, żeby coś złowić i do tego legalnie?

Zapytaliśmy jednego z wędkarzy przy Bulwarze Zygmunta Augusta czy każdy może łowić ryby: - Ten, kto zapłaci, może łowić- odpowiedział krótko, przyglądając się dłuższą chwilę złowionej rybie. Kiedy jednak uznał, że nie jest odpowiednio duża, wypuścił ją.

To prawda, że aby łowić ryby, należy opłacić odpowiednie składki, ale należy dodać, że samo uiszczenie opłaty nie jest jednoznaczne z udzieleniem pozwolenia na łowienie ryb, czy to na rzece Elbląg czy i na innych łowiskach. Są również i tacy, którzy uprawiają wędkarstwo „na dziko”, czyli bez wymaganych zezwoleń.

Zapytany o to, czy spotkał się z takimi ludźmi, nasz rozmówca milczał przez chwilę, po czym odrzekł: - Wie pan, w sumie to nie moja sprawa. Nie mieszam się w cudze sprawy, nie zaglądam ludziom po kieszeniach i nie legitymuję ich. Zdaje się, że od tego są odpowiednie służby.

I tym razem rozmawiający z nami wędkarz się nie mylił. W Elblągu służbami, uprawnionymi do kontroli wędkarzy i sprawdzania łowisk pod kątem nielegalnego odławiania ryb, jest Policja i Państwowa Straż Rybacka, której posterunek mieści się przy ul. Wojska Polskiego 1.

Kary za nielegalny połów ryb lub łowienie bez wymaganych dokumentów mogą odchudzić portfele winowajców nawet o 300 złotych. Przepisy, dotyczące tzw. amatorskiego połowu ryb określa Ustawa o rybactwie śródlądowym z dn. 18 kwietnia 1985 r., a zwłaszcza art. 7 i 8 rzeczonej ustawy.

Na koniec rozmowy zapytaliśmy, czy nasz rozmówca zwrócił uwagę na częstotliwość kontroli z wcześniej wymienionych instytucji: - Z tego, co mi wiadomo, kontrole odbywają się zwykle w oparciu o wcześniejsze informacje od, powiedzmy, życzliwych osób, którym coś nie odpowiada. Nie doszukałem się w tym jakiejś systematyczności. Częściej łowiska są kontrolowane w okresach ochronnych poszczególnych gatunków ryb.

8
0
oceń tekst 8 głosów 100%