› budownictwo mieszkaniowe
10:45 / 13.07.2012

Gdzie zamieszkać na starówce?

Gdzie zamieszkać na starówce?

fot. Konrad Kosacz

Z każdym rokiem elbląska starówka pięknieje i coraz bardziej przypomina tę sprzed wojny. Odbudowa Starego Miasta nabrała w ostatnich latach wyraźnego tempa. Zainteresowanie inwestorów tą częścią Elbląga nie słabnie. Obecnie deweloperzy oferują nowe mieszkania w kamienicach powstających przy ulicach: Studziennej, Stary Rynek, Wigilijnej oraz Wieżowej. Wkrótce ruszyć mają także inwestycje przy ul. Bednarskiej i Rybackiej.

Kamienice przy Studziennej z widokiem na rzekę

Wiodącym deweloperem, zajmującym się odbudową starówki w Elblągu, jest Zakład Usług Budowlanych Ryszarda Mytycha. Firma ta w ostatnich dwóch latach zrealizowała ciąg kamienic przy ul. Studziennej (obok Galerii EL).

Obecnie trwa budowa narożnej kamienicy z widokiem na rzekę Elbląg (od strony ul. Wodnej) przy ul. Studziennej 36-39. Kamienice z lokalami usługowymi na parterze i w piwnicy, będą utrzymane w historycznym charakterze podobnie jak dotychczas zrealizowane kwartały. W każdej klatce znajdować się będzie winda ułatwiająca dostęp do wszystkich czterech kondygnacji.

W budynku znajdzie się 26 mieszkań (jedno, dwu i trzypokojowych) o powierzchni od 23 do 85 m2. Lokale dostępne są w cenach od 115 do 376 tys. zł. Do tej pory deweloper sprzedał 9 mieszkań.

Ukończenie budowy kamienicy zaplanowano na 15 listopada 2012 r.

Rybacka-Bednarska z podziemnymi garażami

Kolejnym kwartałem, w którym firma Mytych zamierza rozpocząć budowę mieszkań, jest teren pomiędzy ulicami Rybacką, Wodną i Bednarską. Deweloper posiada w tym miejscu cztery działki budowlane, na których przeprowadził badania archeologiczne odsłoniętych murów fundamentowych kamienic. ZUB Mytych, przymierza się do realizacji przy ulicach Bednarskiej i Rybackiej, zabudowy mieszkalno-usługowej z podziemnymi garażami.

Inwestycja od kilku lat nie mogła się rozpocząć, gdyż w planie zagospodarowania przestrzennego tego rejonu, nie zapisano lokalizacji kamienic z podziemnymi garażami na działkach przy ul. Bednarskiej i Rybackiej. Wprowadzenie funkcji budowy garaży podziemnych, wymaga zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Starego Miasta.

Zgodnie z umową podpisaną z Miastem, firma Mytych powinna rozpocząć prace budowlane najdalej do końca 2012 r. Budowa kamienic ma potrwać najdalej do końca 2014 r.


Luksusowe kamienice tuż przy Bramie

W bezpośrednim sąsiedztwie Bramy Targowej i Galerii EL, w czerwcu oddano do użytkowania nowo powstały kompleks sześciu kamienic mieszkalno-usługowych. Inwestorem zabudowy  kwartału przy ul. Stary Rynek 63-68, jest firma Altus Investment, która oferuje na sprzedaż 28 mieszkań oraz 8 lokali użytkowych.

Wielkość oferowanych mieszkań na sprzedaż, znajduje się w granicach od 33 do 107 m2. Potencjalni mieszkańcy mają do wyboru jedno,  dwu, trzy i czteropokojowe mieszkania. W każdej z klatek schodowych znajdują się lokale dwupoziomowe. Ceny wahają się od 162 do 460 tys. zł. Z kolei powierzchnie ośmiu lokali użytkowych, znajdujących się na parterze i w podziemiach budynku, kształtują się od 23 do 237 m2.

Jak podkreśla deweloper, mieszkania charakteryzują się wysokim standardem wykończenia, m.in.  wysokiej jakości stolarką okienną z drewna klejonego z okuciami, logotermami do indywidualnego sterowania temperaturą wnętrza, drzwiami wejściowymi o zwiększonej odporności na włamanie. Dojazd do kamienic, spośród których jedna przeznaczona jest w całości na hotel, odbywać się będzie poprzez ul. Kuśnierską oraz ul. Stary Rynek.

Do tej pory w pięciu dostępnych kamienicach sprzedanych zostało 9 mieszkań, a kolejne 7 zostało zarezerwowanych. Inwestor sprzedał także 4 lokale usługowe.

Kamienica Wigilijna

Etapami realizowany jest także zespół kamienic mieszkalno-usługowych przy ulicach Wigilijnej i Przymurze. Projekt inwestycji przewiduje stworzenie 33 lokali mieszkalnych o powierzchniach użytkowych od 33 do 183 m2  oraz 4 lokali usługowych, zlokalizowanych na parterze oraz w przyziemiu budynku.

Trzy lokale usługowo-biurowe znajdować się będą bezpośrednio przy ulicy Wigilijnej, natomiast w narożniku obiektu, przy zwieńczeniu ulic Wigilijnej i Przymurze, zlokalizowany będzie lokal restauracyjny o łącznej powierzchni użytkowej 520 m2.

W części mieszkalnej obiektu, według projektu powstaną lokale na trzech kondygnacjach oraz na poddaszu. Zespół mieszkalny w swej komunikacji obsługiwany będzie przez dwie klatki schodowe w których zainstalowane zostaną windy osobowe. Ceny mieszkań kształtują się od 166 do 734 tys. zł. Obecnie trzy z nich zostały zarezerwowane.

Inwestorem kamienicy przy ul. Wigilijnej 13-18, jest Janowicz Development Spółka z o.o. Obiekt osiągnął stan surowy.

Mieszkania przy Wieżowej

W tym roku wznowiona, po kilku latach przerwy, ma zostać budowa niedokończonej kamienicy przy ul. Wieżowej 7-10. Realizację budynku między ulicami Kowalską, Przymurze i Wieżową, wstrzymano przed laty na etapie drugiej kondygnacji.

W budynku przy ulicy Wieżowej, na 4 piętrach przewiduję się realizację 28 mieszkań o powierzchni od  35 do 105 m2. Na parterze i w części piwnicznej zaprojektowano ponadto 3 lokale usługowe. Ceny mieszkań w tej lokalizacji wahają się od 130 do 441 tys. zł. Obecnie wszystkie lokale są wolne.

Inwestor - K.P.W. Spółka z o.o. Spółka Komandytowa, planuje zakończenie budowy w połowie 2013 roku.

14
1
oceń tekst 15 głosów 93%

Zdjęcia ilość zdjęć 18