Generał Marek Sokołowski przejął obowiązki Dowódcy 16 PDZ (+ zdjęcia z uroczystości)
fot. Bartłomiej Ryś
O 9:00 na terenie 16 batalionu dowodzenia, który mieści się przy ulicy Królewieckiej 169, doszło dzisiaj do przekazania obowiązków Dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Dowodzenie jednostką objął nominowany przez Ministra Antoniego Macierewicza dotychczasowy zastępca - gen. bryg. Marek Sokołowski. Zastąpił na tym stanowisku gen. dyw. dra Leszka Surawskiego, który został wezwany do stolicy, aby objąć stanowisko Inspektora Wojsk Lądowych DG RSZ.
Uroczystość odbyła się w obecności Dowódcy Generalnego RSZ, generała broni Mirosława Różańskiego, posłów i senatorów RP, przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, dowódców i szefów jednostek wojskowych, środowisk kombatanckich oraz przedstawicieli instytucji, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych naszego miasta. Nowy Dowódca 16 PDZ z dumą wypowiadał się w krótkim przemówieniu:
- Jestem dumny, że mogę dowodzić tak dobrą dywizją i jej żołnierzami. [...] Jaka czeka nas przyszłość? Szkolenia, szkolenia i jeszcze raz szkolenia. Dziękuję za powierzenie mi dywizji. Mam nadzieję, że nie zawiodę niczyjego zaufania.
Po zakończeniu przemowy wszystkie zgromadzone tego dnia na placu oddziały zaśpiewały pieśń reprezentacyjną ze słowami Andrzeja Hałacińskiego oraz Tadeusza Biernackiego. Na pieść składają się wybrane fragmenty "Marsza pierwszej brygady".
Jak przyznawał gen. broni Mirosław Różański: "To bardzo dobra zmiana". 16 PDZ jest najważniejszym związkiem taktycznym i fundamentem bezpieczeństwa na tzw. ścianie wschodniej. W najbliższym czasie czekają dywizję spore zmiany. W ciągu 2 lat 16 PDZ dokonała przeskoku generacyjnego. Zaczęła współpracę z zagranicznymi jednostkami, m.in. ze Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Będzie także już niedługo - jak to ujął gen. Różański - "jednym z głównych graczy" podczas ćwiczeń wojskowych "Anakonda" na terenie całego kraju, w których weźmie udział 31 tysięcy żołnierzy.
Nastąpi również modernizacja dywizji w zakresie sprzętu, jak chociażby nowego systemu uzbrojenia. Nowy Dowódca będzie musiał przyjąć nowe środki artyleryskie, tzw. Kraby - najnowocześniejszy sprzęt na świecie. Planowane jest również zwiększenie jednostek wojskowych. Plany są już gotowe. Ważą się także losy powstania Brygad Obrony Terytorialnej. Wczoraj (12 maja) Minister Macierewicz podpisał dokumenty i Ministerstwo Obrony Narodowej przyjęło koncepję dyrektywną. Na początku będą trzy brygady. W naszym regionie będzie najpewniej jedna. Garnizon będzie się mieścił w Białymstoku.
- Obrona terytorialna jest tą częścią, która powinna uzupełniać wojska operacyjne - jak wyjaśniał gen. Różański.
Zapraszamy do fotorelacji z uroczystości.