› bieżące
12:00 / 23.09.2013

Gimnazjum nr 4 na XV Zjeździe Herbertowskich Szkół

Gimnazjum nr 4 na XV Zjeździe Herbertowskich Szkół

Malowniczy Kołobrzeg w dniach 19-21 września gościł uczestników tegorocznego jubileuszowego zjazdu szkół noszących imię Zbigniewa Herberta. Do nadmorskiego kurortu przyjechali przedstawiciele 17 szkół -  także z Elbląga. Nasze miasto reprezentowało Gimnazjum nr 4 im. Zbigniewa Herberta przy zespole Szkół nr 1. Gospodarzem zjazdu był ZS Społecznych w Kołobrzegu.

Zjazd rozpoczął się uroczystą mszą w Bazylice Mniejszej. Następnie ulicami miasta w asyście Orkiestry Zdrojowej członkowie Klubu Szkół Herbertowskich przeszli do Regionalnego Centrum Kultury. Ten piękny pochód ze sztandarami szkół i transparentami przykuwał uwagę licznie zebranych mieszkańców miasta i turystów. Wszystkim zostało przypomniane przesłanie Księcia Poetów: Idź wyprostowany, Powtarzaj wielkie słowa, Bądź wierny-idź.

W RCK odbyła się inauguracja zjazdu. Wszystkich przybyłych powitał Prezes Klubu Herbertowskich Szkół - Wojciech Kalicki oraz Jolanta Chmara gospodarz tegorocznego Zjazdu. Podczas uroczystości zebrani m.in. wysłuchali wykładu dotyczącego osoby i twórczości Z. Herberta wygłoszonego przez dr Krystynę Dzieduszycką-Rycerską Prezesa Zarządu Fundacji im. Z. Herberta oraz listu od dr Rafała Żebrowskiego siostrzeńca poety. Został również rozstrzygnięty ogólnopolski konkurs literacki „List do Zbigniewa Herberta”, w którym to uczennica naszego gimnazjum Agnieszka Jędrzejewicz otrzymała wyróżnienie. Część artystyczną stanowił spektakl oparty na wierszach Herberta -„Umarli proszą o bajki”. Scenariusz i reżyseria Wojciech Czapiewski.

Drugi dzień zjazdu połączony był z XIV Herbertiadą, która w Kołobrzegu wszystkim dobrze jest znana. W ramach tegorocznego przeglądu odbyły się warsztaty teatralne oraz konkurs recytatorski dla młodzieży ponadgimnazjalnej. Podczas Gali Herbertiady nastąpiła prezentacja laureatów tego konkursu. Zgromadzona publiczność wysłuchała również listu od żony poety Katarzyny Herbert, która niestety z przyczyn zdrowotnych nie mogła osobiście spotkać się z uczestnikami zjazdu. Uroczystość uświetniły dwa spektakle teatralne: „A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim” w wykonaniu aktorów z Nowego Teatru z Rzeszowa oraz „Gry (w) Pana Cogito" zaprezentowane przez artystów Teatru CHOREA z Łodzi.

Tegoroczny zjazd obfitował w różnego rodzaju atrakcje. Organizatorzy zadbali, by goście miło i ciekawie spędzili czas w Kołobrzegu. Były warsztaty, konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, kręgle, zwiedzanie miasta z przewodnikiem, dyskoteka dla młodzieży i spotkania przy kawie. Wszystko po to, by przedstawiciele szkół z całej Polski mogli lepiej się poznać i wspólnie organizować różnego rodzaju imprezy propagujące twórczość ich mistrza – Zbigniewa Herberta. W przyszłym roku spotykamy się w Siemianowicach Śląskich.

Nauczyciele Gimnazjum nr 4

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%