Gimnazjum nr 4 z Certyfikatem Szkoła Przyjazna Środowisku
fot. nadesłane
30 października 2013 roku odbyła się w Ełku uroczystość, podczas której 14 placówek z naszego województwa otrzymało Certyfikat Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Przyjazna Środowisku”.
Certyfikat ten jest przyznawany szkołom i placówkom oświatowym, które integrują społeczność szkolną wokół działań na rzecz poszanowania zasobów środowiska, doskonalą procesy dydaktyczne i wychowawcze w obszarze edukacji ekologicznej i zrównoważonego rozwoju, a także podejmują i angażują do działań społeczność szkolną.
Gimnazjum nr 4 przy Zespole Szkół nr 1 w Elblągu otrzymało Certyfikat „Szkoła Przyjazna Środowisku” za projekt „Oszczędzamy zasoby naturalne – promujemy recykling”. Realizując ten projekt młodzież, rodzice i pracownicy szkoły aktywnie angażowali się w całoroczną zbiórkę surowców wtórnych, a także elektro-odpadów, które zbierane były w ramach akcji „Mikołajkowy” i „Zajączkowy Prezent dla Ziemi.
Gimnazjaliści uczestniczyli w festiwalu nauki „Woda – wielki dar natury” i seminarium naukowym na temat alternatywnych źródeł energii. Przygotowywali plakaty, prezentacje multimedialne, referaty, wykonywali modele elektrowni wiatrowej, wodnej, solarnej, projektowali ulotki zachęcające do oszczędzania wody, energii i zasobów naturalnych a nawet pisali fraszki i aforyzmy poświęcone tematyce festiwalu. Uczniowie brali udział w rajdach po Wysoczyźnie Elbląskiej i Żuławach Wiślanych, wsiadali na rowery, by propagować ten sposób komunikacji w mieście.
Do dzieci z przedszkola gimnazjaliści skierowali inscenizację wiersza pod tytułem „Rady na odpady”, zaś uczniowie klas II Szkoły Podstawowej nr 11 oklaskiwali przedstawienie teatralne „Rzecz o recyklingu”, w którym w tekstach wzorowanych na „Dziadach” Adama Mickiewicza ukazano problem segregacji odpadów. Wycieczki edukacyjno-ekologiczne do Parków Krajobrazowych naszego województwa sprzyjały poznaniu przyrody Warmii i Mazur, dostrzeżeniu jej piękna i potrzeby ocalenia. Wizyta w Zakładzie Utylizacji Odpadów była okazją do poznania pracy tej firmy, zaś wycieczka do Stacji Uzdatniania Wody wyczuliła na problemy oszczędzania wody pitnej.
Dzięki podejmowanym działaniom gimnazjaliści nauczyli się oszczędzać surowce naturalne, segregować odpady i współpracować w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju. Tematyka edukacji ekologicznej w Gimnazjum nr 4 jest wpisana w plan pracy szkoły, plany wychowawcze klas i realizowana już od wielu lat. Szkoła, która od dwóch lat cieszy się Międzynarodowym Certyfikatem „Zielona Flaga”, w tym roku uzyskała go po raz trzeci (teraz już na 3 lata).
Gimnazjum działa w Elbląskiej Sieci „Zielonej Flagi”, a także współpracuje z wieloma instytucjami, takimi jak: Zakład Utylizacji Odpadów, Urząd Miasta w Elblągu, Elbląskie Centrum Edukacji Ekologicznej, Parki Krajobrazowe Wysoczyzny Elbląskiej, Fundacja RECAL i REBA.
Halina Dolna
koordynator ekologii w Gimnazjum nr 4