Gmina Przyjazna Rowerzystom – Elbląg poza konkursem
Elbląg ani razu nie został mianowany w organizowanym od 4 lat konkursie „Gmina Przyjazna Rowerzystom”. Czy to znaczy, że naprawdę nam daleko do liderów w tej kategorii?
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK) po raz pierwszy ogłosiło konkurs w 2012 roku. Od tamtego czasu przyznawane są certyfikaty za „twórczy wkład w rozwój turystyki rowerowej”. Jest to swoistego rodzaju potwierdzenie słusznie realizowanych działań gmin na rzecz udogodnień dla miłośników roweru.
PTTK poprzez konkurs chce wesprzeć i wypromować gminy sprzyjające turystyce rowerowej, angażujące się w polepszenie infrastruktury rowerowej, promocję i popularyzację tej formy aktywnego wypoczynku. Jury składające się m.in. z przedstawicieli Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Związku Powiatów Polskich oceniło zgłoszenia i wybrało gminy, które otrzymały certyfikaty i wyróżnienia.
W kategorii gmina od 100 do 300 tys. mieszkańców pierwsze miejsce zajął Białystok, drugie Toruń i trzecie Rzeszów. Wyróżnione zostały kolejno: Częstochowa, Bielsko Biała i Kalisz. Wśród gmin od 30 do 100 tys. mieszkańców certyfikat zdobyły: Piotrków Trybunalski, Tczew, Kołobrzeg i Sopot. Wyróżnione zostały Racibórz i Rumia.
Jury zwróciło uwagę na wysoki poziom gmin zgłoszonych do konkursu. Wiele zgłoszeń przygotowanych było bardzo rzetelnie, z bogatą dokumentacją zdjęciowa i filmową. Powstały ciekawe inicjatywy adresowane do mieszkańców i turystów. Zwracano również uwagę na dostarczone materiały promocyjne, w tym mapy rowerowe, aplikacje mobilne, atlasy rowerowe i inne.
Nagrodą główną w tegorocznej edycji jest parking rowerowy ufundowany przez patrona tytularnego konkursu - Astrini Design.
Od nas chcielibyśmy dodać informację, że w Białymstoku i Toruniu infrastruktura rowerowa doprawdy jest wykonana na wysokim poziomie (osobiście sprawdzone). W miastach jest duża sieć dobrze wykonanych nawierzchni dla rowerów. Każda modernizowana droga zyskała ścieżkę rowerową, zgodnie z profesjonalnie rozwijaną polityką rowerową od wielu lat.
Co ciekawe, w obecnym rozdaniu finansowym Białystok jako jedyna gmina w Polsce ma najlepsze kwalifikacje do ubiegania się o bardzo duże środki finansowe na rozwój sieci ścieżek rowerowych łączących Białystok z okolicznymi gminami, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej. Elbląg, jako miasto cały czas ma dużo do nadrobienia w kwestii rozwoju polityki rowerowej. Możemy nawet wskazać od kogo warto brać dobre przykłady – z Białegostoku.