› bieżące
15:06 / 28.04.2014

Góralska Hora o papieżu

Góralska Hora o papieżu

fot. nadesłane

„Człowiekowi potrzebne jest piękno krajobrazu" – tak powiedział o górach Papież Jan Paweł II, podczas Mszy św. w Nowym Targu w 1979 r. Mówił o Górach, które w ciągu dziesięcioleci Jego wędrówek stały się "Jego górami". Dziś, w poniedziałek, 28 kwietnia godz. 18.00, w dużej sali kina Światowid odbędzie się Koncert zespołu Góralska Hora „Góralskie nuty z Pielgrzymek Ojca Św. Bł. Jana Pawła II do Polski".

Karol Wojtyła, jako uczeń, później ksiądz, biskup i kardynał, wędrował po Beskidzie Żywieckim, Beskidzie Małym i Sądeckim, Tatrach, Gorcach, Pieninach, Beskidzie Niskim, Bieszczadach i Sudetach. Jako Papież bywał częstym gościem w Alpach. Ale najbliższe sercu Papieża były polskie Góry, wędrując po nich jako turysta i narciarz. Rzadko sam, najczęściej w grupce przyjaciół lub z młodzieżą. Od początku lat 50. i 60. w górach pojawiał się niemal każdego roku, latem i zimą. Jako Papież powracał w polskie góry w 1979, 1983 i 1995, 1997, a w 2002 roku oglądał je z pokładu śmigłowca.

To dla Papieża Jana Pawła II lud góralski wielokrotnie śpiewał ulubione melodie góralskie w Watykanie i w Polsce, a melodia „Syćka Se Wom Zycom" jest już chyba znana w całej naszej Ojczyźnie i chętnie wykonywana podczas różnych uroczystości. Te melodie ku czci Bł. Jana Pawła II pragnie Państwu przybliżyć Folk Kapela Góralska Hora, co po góralsku oraz w Karpatach, oznacza górę.

W ich repertuarze są żywiołowe i skoczne melodie z różnych stron Karpat, m.in. muzyka góralska z regionu Tatr, Beskidu Żywieckiego, Beskidu Śląskiego, Podhala oraz utwory inspirowane muzyką słowacką, węgierską, rumuńską, bałkańską i cygańską. Grają również utwory muzyki klasycznej m.in. takie jak Czardasz Monti, tańce węgierskie Brahmsa, Słowik i wiele innych.

Podczas koncertu zespół zaprezentuje melodie z pielgrzymek Papieża Jana Pawła II do Polski, melodie wykonywane przez górali Papieżowi, melodie o Góralskiej Gaździnie – Matce Bożej z górskich sanktuariów maryjnych. Melodie sentymentalne, a zarazem żywiołowe, a na koniec nie zabraknie wspólnego śpiewania „Barki". Całość koncertu będzie przeplatana słowami i tekstami o Janie Pawle II.

Wstęp na koncert jest bezpłatny, obowiązują wejściówki, które już zostały rozdysponowane, jednak jeśli ktoś chce wziąć udział w koncercie to organizatorzy zachęcają do przyjścia bo na pewno będą wolne miejsca.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%