› biznes
06:33 / 29.05.2019

Goście ze Szczytna, Ostródy i Trójmiasta na spotkaniu EKSK w Studni Smaków (+ zdjęcia)

Goście ze Szczytna, Ostródy i Trójmiasta na spotkaniu EKSK w Studni Smaków (+ zdjęcia)

fot. Marcin Mongiałło

W 9. spotkaniu Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni, które odbyło się w dniu 27 maja 2019 r. (poniedziałek) w ekskluzywnej Restauracji Studnia Smaków na elbląskiej starówce, wzięło udział kilkunastu szefów kuchni, kucharzy i właścicieli obiektów gastronomicznych, którzy przybyli tutaj nie tylko z Elbląga. Byli na nim obecni goście spoza naszego miasta: członek zarządu EKSK Michał Denesiuk (a jednocześnie nauczyciel gastronomicznych przedmiotów zawodowych, m.in. cukiernictwa, w tamtejszym Zespole Szkół nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego), jego kolega z pracy – Bartosz Kojro (mocno zaangażowany w akcje charytatywne, laureat nagrody Anioł Sportu w kategorii Wolontariusz Sportowy, przyznawanej przez burmistrza Szczytna), Mariusz Kuś z Ostródy – administrator prężnej grupy na Facebooku "Dobro wraca – podziel się sobą" oraz Ireneusz Damps i Renata Ataner, którzy reprezentują firmę Gastronom Wybrzeża.  

Na spotkaniu były omawiane sprawy bieżące, m.in. udział członków Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni w kolejnej edycji Wielkiego Żaków Grillowania, które odbędzie się w trakcie Turbinaliów w dniu 30 maja (start o godz. 14.00), tradycyjnie na terenie akademika przy ulicy Wspólnej.

Dużo czasu poświęcono działalności charytatywnej. Gość ze Szczytna – Bartosz Kojro, nauczyciel wychowania fizycznego w tamtejszym Zespole Szkół nr 2 im. Jędzrzeja Śniadeckiego, przedstawił propozycję wzięcia udziału członków EKSK w biegu charytatywnym, organizowanym w celu zebrania środków potrzebnych na rehabilitację Julii Buczko – dziewczynki, która aktualnie mieszka w Braniewie. O możliwościach zbierania środków za pośrednictwem prężnej grupy na Facebooku "Dobro wraca – podziel się sobą" poinformował Mariusz Kuś z Ostródy. Chętnie wesprę wydarzenia charytatywne swoją osobą takie jak prowadzenie kolacji, jak i służę wsparciem promocyjnym przez fanpage, gdzie społeczność mocno się angażuje – mówił.

Członek zarządu EKSK Michał Denesiuk obchodził tego dnia urodziny. Nie obyło się bez toastów za zdrowie pracowitego solenizanta, życzeń urodzinowych oraz wręczenia pamiątkowego prezentu od czlonków EKSK, który przekazał w ich imieniu prezes EKSK Bartosz Majchrzak. Pan Michał, pomimo że mieszka w Szczytnie, bardzo aktywnie włącza się w działalność klubu. Godnym podkreślenia jest m.in. fakt, że dzięki jego inicjatywie i zdolnościom organizacyjnym członkowie EKSK wzięli udział w kilku interesujących wydarzeniach kulinarnych, które zostały zorganizowane na terenie powiatu szczycieńskiego.

W tym miejscu przypomnijmy, że nie tak dawno Michał Denseiuk – wspólnie z panią Ewą Napiórkowską –zorganizował Powiatowy konkurs literacko-kulinarny „Smaki literatury”, którego tematem były potrawy kuchni staropolskiej lub kuchni regionalnej Warmii i Mazur, inspirowane klasyczną literaturą  polską. Odbył się on 11 kwietnia bieżącego roku w Zespole Szkół nr 2 w Szczytnie pod patronatem starosty szczycieńskiego Jarosława Matłacha.   

Dwuosobowe zespoły stanęły przed zadaniem literacko-kulinarnym polegającym na napisaniu  pracy literackiej, w której przedstawiony miał być przepis (receptura) na potrawę kuchni staropolskiej lub kuchni regionalnej z Warmii bądź Mazur, inspirowaną dowolnym fragmentem utworu literackiego z klasycznej literatury polskiej. Z nadesłanych prac zespół złożony z ekspertów literackich i kulinarnych wybrał 6 najciekawszych. Ich autorzy przygotowali swoje dania (opisane w pracach literackich) z pomocą kucharzy z Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni. Każdy zespół miał w swoim składzie losowo wybranego szefa kuchni, który pomagał uczniom w gotowaniu literackich specjałów. Zmagania literacko-kulinarne oceniało profesjonalne jury. Jego przewodniczącym był Ireneusz Koniuszek (szef kuchni Hotelu Zamek Ryn), którego w ocenach wspomagali Bożena Kaczmarczyk (szef kuchni Zajazd Tusinek) i Bartosz Majchrzak (szef kuchni Amore Mio restauracja Pizza&Grill  z Elbląga) oraz eksperci języka polskiego – Ewa Napiórkowska i Marta Kaczmarczyk. 

W konkursie zwyciężyli Wiktoria Parzych i Oskar Nowak z Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie z IV klasy TŻIUG, którzy urzekli jury swoją interpretacją kulinarną wiersza „Na lipę” i smakiem kaczki marynowanej w soku lipowym. Zostali nagrodzeni pamiątkowym pucharem dla najlepszej drużyny. Wyróżnienie – za dzyndzałki – otrzymały Kinga Ciszkowska i Karolina Korzeniecka z klasy III ZSZ Kucharz, także z Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie. 

Członkowie EKSK dość często biorą udział w wydarzeniach kulinarnych organizowanych przez Michała Denesiuka na terenie powiatu szczycieńskiego. W tym miejscu wymieńmy tylko I Festiwal „Bulwa” w Jerutkach, który odbył się we wrześniu ubiegłego roku,w a w którym to wzięła udział liczna reprezentacja kucharzy z Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni. W bieżącym roku szykuje się kolejne wydarzenie kulinarne, na które zaprasza pan Michał, a mianowicie Grzybowanie w Wielbarku, w ramach którego przewidziane jest m.in. gotowanie, a następnie (w kolejnym dniu) serwowanie pysznej zupy grzybowej, jak również konkurs potraw z grzybów.  

Podczas spotkania klubowicze szczególnie podziękowali członkowi zarządu EKSK – Remigiuszowi Jasińskiemu (właścicielowi przedsiębiorstwa elQuchnia) – za duże zaangażowanie i wszechstronną pomoc. Nie zapomnieli także pogratulować Marcie Makowskiej (członkini EKSK) – za zorganizowanie w jej restauracji "Kuchennych rewolucji", które skutkowały m.in. zmianą menu, wystroju oraz nazwy lokalu, który od niedawna nosi nazwę Złote Jajo (przez ponad 27 lat znany był jako Złota Kura).

Warto dodać, że w dalszym ciągu przybywają kolejni partnerzy EKSK. Na spotkaniu w Studni Smaków pojawił się przedstawiciel firmy, która zaopatruje obiekty gastronomiczne w świeże zioła cięte i doniczkowe. Odbyła się również prezentacja specjalnego urządzenia do produkcji esencji, którą przygotował Jacek Wesołowski z firmy 360 Culinary sp.zoo z Łodzi. Współpracę z Elbląskim Klubem Szefów Kuchni nawiązało przedsiębiorstwo OCTIM Wytwórnia Octu i Musztardy Sp. z o.o. z Olsztynka, którego przedstawiciel – Mariusz Kuś – był obecny na spotkaniu. Wszystko wygląda na to, że to dopiero początek bardzo dynamicznego rozwoju profesjonalnej organizacji kucharzy, która została powołana do życia zaledwie... półtora roku temu.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%

Zdjęcia ilość zdjęć 42