› bieżące
21:41 / 09.06.2015

Gotuj, jedz i...zdrowiej

Gotuj, jedz i...zdrowiej

Przygotowując jedzenie, musimy pamiętać, aby nie tylko było ono smaczne i atrakcyjnie podane, ale przede wszystkim, aby pożywienie dostarczało nam składników odżywczych i niezbędnej do funkcjonowania energii. Dlatego, przyrządzając posiłek, warto mieć na uwadze jego walory zdrowotne.

Oczywiście, najzdrowsza będzie żywność naturalna (ekologiczna), tj. najmniej przetworzona i najmniej skażona substancjami takimi jaki spulchniacze, wzmacniacze smaku, itp. Taki rodzaj żywności najczęściej musi zostać poddany obróbce. Jest to znacznie zdrowsze niż jedzenie typu fast-food lub gotowe produkty zamrożone, zupy w proszku. Te ostatnie zawierają bowiem mnóstwo konserwantów, sztucznych barwników, soli, cukru, nadmiar tłuszczu.

Również obróbka termiczna musi być przemyślana I przyjazna dla naszego organizmu. Gotowanie potraw na kuchence gazowej nieuchronnie wiąże się z powstawaniem zanieczyszczeń o stężeniu często przekraczającym normy. Ponadto, sam proces obróbki generuje nieprzyjemne zapachy i lotne związki chemiczne, nierzadko szkodliwe dla zdrowia. W uniknięciu tych niedogodności z pewnością pomogą dobrze dobrane okapy kuchenne, które pochłaniają niezdrowe substancje.

W doborze menu przyjdą z pomocą korzystne dla organizmu, zamienniki. Przykładowo, mąkę oczyszczoną można zamienić mąką pełnoziarnistą lub orkiszową. Raz na jakiś czas, porcje mięsa warto zastąpić ciecierzycą, soją lub cieciorką. Zamiast makaronu z pełnego ziarna, można wypróbować gryczany lub ryżowy. Z kolei biały ryż także posiada swoje bardziej witalne odpowiedniki, takie jak ryż brązowy czy jaśminowy. Niezwykle ważne dla zdrowia są rośliny strączkowe. W przyprawianiu posiłków używajmy jak najmniej soli, gdyż zatrzymuje ona wodę w naszym organizmie.

W zasadach zdrowego odżywiania się ważne jest nie tylko co, ale też jak jemy. Znacznie korzystniej jest zjeść 5 lżejszych posiłków dziennie, niż 3 ciężkie. Niezdrowo jest rezygnować ze śniadania, nawet jeśli musimy przez to wcześniej wstać. Warto jednak to zrobić, aby później mieć więcej energii na cały dzień i mieć o niebo lepsze samopoczucie i sprawniejszy umysł.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%