› bieżące
16:06 / 03.12.2021

Gra u nielegalnego bukmachera internetowego - konsekwencje

Gra u nielegalnego bukmachera internetowego - konsekwencje

Działalność hazardowa w Polsce, mimo że jest legalna, to została bardzo mocno obwarowana prawnie. Jedną z głównych przesłanek powstania i nowelizacji obecnie obowiązującej ustawy hazardowej stała się potrzeba ochrony graczy przed nieuczciwymi i nielegalnymi podmiotami parającymi się hazardem. Ustawodawca jednak narzucił na graczy pewne obowiązki, również pod groźbą kary. Dowiedz się czy nielegalne gry hazardowe, mogą mieć konsekwencje prawne.

Istota hazardu, czyli dlaczego gracz potrzebuje ochrony

Hazard jest tego rodzaju grą, gdzie o sukcesie jej uczestnika decyduje losowość. Oznacza to, że gracz nie ma praktycznie żadnego wpływu na wynik gry (lub jej składowe, jak wylosowane karty) i dotyczy to zarówno automatów do gier, gier karcianych, jak i zakładów bukmacherskich. W związku z tym ustawodawca wyszedł z założenia, że gracz potrzebuje ochrony przed nieuczciwymi i nielegalnymi organizatorami takich gier, zarówno licencjonując legalny dostęp do hazardu, jak i narzucając na organizatorów stosowanie regulaminów gier, wymuszających na graczach świadome z nich korzystnie.

Regulacje prawne, czyli Ustawa o grach hazardowych z 19 listopada 2009 r.

Przepisy regulujące wszystkie zagadnienia związane z prowadzeniem hazardu w naszym kraju ustawodawca określił w tzw. Ustawie hazardowej z 19 listopada 2009 r. oraz w daleko zakrojonej nowelizacji, która weszła w życie 1 kwietnia w 2017 r., co zmieniło sytuację na polskim rynku hazardowym, w tym również graczy. O ile rozwiązania chroniące graczy są niezbędne, to wprowadzono przepisy narzucające sankcje za uczestnictwo w nielegalnych grach hazardowych również na graczy.

Kara za grę u nielegalnego bukmachera - czyli czy jest się czego bać?

W przypadku zakładów wnoszonych u bukmacherów, którzy nie posiadają wydanych przez Ministerstwo Finansów RP odpowiednich zezwoleń na prowadzenie tego typu działalności, na graczy mogą zostać nałożone kary przez naczelnika urzędu celno-skarbowego. Ich wysokość wynosi 100% wygranych i to bez pomniejszania o wysokość zakładów. Co więcej, ustawodawca poprzez kodeks karny skarbowy nadał prawo nałożenia na gracza uczestniczącego w nielegalnych grach hazardowych w sposób świadomy w postaci do 120 tzw. stawek dziennych, które np. w 2019 r. wynosiły 75 zł, co daje zawrotną kwotę nawet 3,6 mln złotych kary. W praktyce kary nie są tak drastyczne, ale są nakładane na graczy niezależnie od stopnia umyślności naruszenia przez nich przepisów prawnych. W ten pośredni sposób gracze zostali zachęceni do starannej weryfikacji podmiotów organizujących zakłady bukmacherskie.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%