12:47 / 02.04.2014

Grażyna Wosińska o Sprawie Elbląskiej

Grażyna Wosińska o Sprawie Elbląskiej

fot. nadesłane

W środę 9 kwietnia o godz. 17.00 Filia nr 6 Biblioteki Elbląskiej przy ul. Słonecznej zaprasza na spotkanie z Grażyną Wosińską – autorką książki „Pożar i szpiedzy”, w której wraca do tzw. Sprawy Elbląskiej z 1949 roku. Zapraszamy!

Od autorki – fragment wstępu z książki: Jest to pierwsza książka o Sprawie Elbląskiej, która rozpoczęła się od pożaru hali Zakładów Mechanicznych im. Świerczewskiego 17 lipca 1949 roku. Urząd Bezpieczeństwa torturami wymusił od niewinnych ludzi przyznanie się do podpalenia i szpiegostwa... Wbrew pozorom Sprawa Elbląska nie zakończyła się do dziś. Nie tylko dlatego, że winni tak naprawdę nie zostali ukarani. Prawdę o Sprawie Elbląskiej władze PRL skazały na zapomnienie. Ożyła ona dopiero w wolnej Polsce na początku lat dziewięćdziesiątych, gdy w Elblągu stanął pomnik jej poświęcony. Potem znów pokrył kurz niepamięci. Długi okres milczenia wokół Sprawy Elbląskiej spowodował, że narosło wiele mitów i nieporozumień. Rozprawiam się z nimi... Sprawa Elbląska to mroczne czasy stalinowskie. Znam je tylko z książek, dokumentów i opowieści świadków. Tym najważniejszym dla mnie jest Józef Olejniczak – jeden ze skazanych w procesie Bastarda. Przeżył on mordercze śledztwo z sowieckimi torturami w Urzędzie Bezpieczeństwa. Marzeniem pana Józefa było ocalenie prawdy od zapomnienia, jako memento dla potomnych...

Grażyna Wosińska – dziennikarka (pracowała m.in. w „Dzienniku Bałtyckim”), autorka szeregu artykułów popularnonaukowych, przez wiele lat zajmowała się tzw. Sprawą Elbląską i to jej poświęciła wydaną w ubiegłym roku książkę pt. „Pożar i szpiedzy".

Sprawa Elbląska – nocą z 16 na 17 lipca 1949 roku spłonęła hala nr 20 Zakładów Mechanicznych Zamech w Elblągu. Pod zarzutem sabotażu i działania na rzecz obcego wywiadu aresztowano wielu elblążan. W sfabrykowanym przez Urząd Bezpieczeństwa publicznym śledztwie najbardziej ucierpieli osiedleni w Elblągu reemigranci z Francji, którym zarzucono stworzenie siatki szpiegowskiej. Skazano kilkadziesiąt osób, w tym trzy na karę śmierci. Był to najsilniejszy cios, jaki zadano mieszkańcom Elbląga w czasach stalinowskim. Wydarzenie te zostało upamiętnione w Elblągu skwerem im. Ofiar Sprawy Elbląskiej oraz tablicą pamiątkową.

Spotkanie organizuje Filia nr 6 przy ul. Słonecznej 29, tel. (55) 625 60 80

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%