› poradnik
12:34 / 15.01.2020

Grzejnik elektryczny – jaki wybrać, by zapewnić sobie nie tylko ciepło?

Grzejnik elektryczny – jaki wybrać, by zapewnić sobie nie tylko ciepło?

Koszty życia każdego roku wzrastają. Niemiło zaskakują nas między innymi rachunki za prąd, które potrafią przyprawić o gęsią skórkę, szczególnie w sezonie grzewczym. Nic zatem dziwnego, że szukamy oszczędności. Zaczynamy się rozglądać za grzejnikiem elektrycznym, który poradzi sobie z uzyskaniem pożądanego komfortu termicznego, nawet przez cały rok, ale nie będzie oznaczał horrendalnego wydatku. Poznajmy dostępne modele i sposób ich działania.

Różne rodzaje grzejników elektrycznych

Pośród ofert nie brakuje rozwiązań łączących nowoczesność, wydajność i estetykę. Grzejniki elektryczne bardzo dobrze wpisują się w nasze potrzeby. Różnią się jednak sposobem działania, skutecznością, dodatkowymi funkcjonalnościami, rozmiarami i oczywiście estetyką. Na który z nich postawić?

Do wyboru mamy grzejniki olejowe, w których to właśnie olej jest czynnikiem grzewczym. Przeważnie są to urządzenia wyposażone w kółka, by można było łatwo je przenosić w dowolne miejsce, pomieszczenie. Wolno się nagrzewają, ale i wolno stygną, dlatego można liczyć na ciepło przez pewien czas. Najczęściej posiadają wiatrak odpowiedzialny za jego rozprzestrzenianie.

Do pomieszczeń mieszkalnych, ale i gospodarczych, sprawdzają się grzejniki konwektorowe. Aby osiągnąć pożądaną temperaturę, potrzeba niewiele czasu, co jest ich dużym atutem. Poza tym mogą być wyposażone w zabezpieczenie przed przegrzaniem, niekiedy także wentylator. Po odłączeniu od prądu, niestety szybko tracą uzyskane ciepło.

Jeśli nie chcemy dźwigać ciężkich grzejników, a poza możliwością dogrzewania interesuje nas również chłodzenie, chociażby w sezonie letnim, możemy postawić na termowentylator, inaczej farelkę. Działa ona na zasadzie zasysania powietrza z jednej strony i wyrzucania jej z drugiej. Do ogrzewania powietrza służy spirala, a do jego wypychania – wiatraczek. Farelka przydaje się na małych przestrzeniach, ponieważ jej wydajność jest dość niska.

Z alternatyw możemy wybrać grzejnik ceramiczny, który szybko się nagrzewa i stosunkowo wolno oddaje ciepło. O taki efekt nam chodziło? Świetnie! Trzeba jednak pamiętać, że trudno tu będzie o zachowanie walorów energooszczędności.

Na koniec zostawiamy ogrzewanie na podczerwień. Sposób i oszczędny, i zapewniający komfort cieplny, choć wciąż wolno się do niego przekonujemy. Atutem jest przede wszystkim fakt zdrowego ogrzewania, bo podczerwień to naturalny sposób na uzyskiwanie ciepła. Wykorzystywana jest ona nawet w lecznictwie. Działanie grzejnika na podczerwień bazuje na falach elektromagnetycznych. Są one pochłaniane przez wszystkie powierzchnie, przedmioty i ludzi znajdujących się w danym wnętrzu. Po absorpcji dochodzi do wytworzenia ciepła i jego oddania, dlatego uzyskuje się wysoki komfort cieplny. Tak właśnie działają grzejniki dostępne w sklepie Econovli.pl.

Nie występują różnice temperatur, a do tego minimalizuje się ruch powietrza, co ogranicza ryzyko wzbijania się kurzu. Ten sposób ogrzewania sprawdza się głównie w małych pomieszczeniach. Jest jeszcze jedna kwestia, której nie można pominąć. Stosując grzejnik na podczerwień, konieczne jest poczynienie inwestycji w inne źródło, służące ogrzewaniu wody.

Parametry, które trzeba wziąć pod uwagę

Zastanawiając się nad sposobem ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, nie można pominąć najważniejszych parametrów grzejników. Przede wszystkim chodzi o moc, a tu rozstrzał jest bardzo duży. Ocenia się, że na każdy metr pomieszczenia o wysokości 2,8 metra, potrzebna jest moc o wartości 85 W. Grzejniki, w zależności od wybranego modelu, oferują moc już od 100 do nawet około 3000 W. Im większe pomieszczenie, tym większa moc jest potrzebna.

Wyposażenie w termostat daje szansę na regulowanie mocy grzejnika. Tym samym kontrolujemy temperaturę panującą we wnętrzu. Możliwość programowania różnych zakresów działania, to jeszcze większa wygoda. Można ustawić określoną moc, dzięki czemu grzejnik sam się uruchomi, gdy temperatura spadnie poniżej zadanego poziomu. Drugą korzyścią jest fakt, że ogranicza się pobór energii elektrycznej, bo grzejnik nie grzeje bez potrzeby.

Dodatkowe funkcjonalności – mają one za zadanie ułatwiać użytkowanie wybranego grzejnika, ale i wpływać na większą energooszczędność. Pośród nich znajdujemy między innymi panele sterowania, wyświetlacze czy timery. Nie jest to obowiązek, by szukać takiego produktu, ale w zależności od własnych potrzeb i pomieszczenia wymagającego ogrzania, warto rozważyć ich dostępność. W końcu chodzi o to, by było i ciepło, i oszczędnie.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%