› bieżące
10:56 / 28.01.2016

Grzybica skóry - jak się objawia i jak ją leczyć?

Grzybica skóry - jak się objawia i jak ją leczyć?

Grzybice skóry są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u dermatologa. Nieprzyjemne dolegliwości dotykają aż 30% społeczeństwa. Szczególnie podatne na zachorowanie są osoby z nadmierną potliwością, otyłością, nadwagą, chorujące na cukrzycę lub reumatyzm, a także ludzie w podeszłym wieku i przyjmujący leki z grupy sterydów. Grzybice skóry wyjątkowo często nękają sportowców i osoby prowadzące bardzo aktywny styl życia, co głównie wynika z długotrwałego noszenia mało przewiewnego obuwia. Aby doszło do zakażenia grzybicą, muszą zaistnieć warunki sprzyjające jej rozwojowi. Po pierwsze - musi dojść do kontaktu z patogenem, a po drugie, musi występować osłabienie odporności miejscowej skóry, najczęściej spowodowane jej uszkodzeniem.

Mimo, że grzybice skóry są dość uciążliwe i potrafią obniżyć jakość codziennego życia, to dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że można z nimi walczyć. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że grzybica skóry wymaga natychmiastowej reakcji. W przeciwnym razie, może przenieść się na rozmaite organy i tym samym spowodować groźne dla zdrowia powikłania. Jak leczyć grzybice skóry? O tym w dzisiejszym artykule.

Jakie się objawy grzybicy skóry?

Grzybice skóry mogą objawiać się na wiele sposobów. Zazwyczaj jest to uzależnione od indywidualnych predyspozycji chorego. U jednych osób objawy choroby będą słabo zauważalne, u innych bardziej. Do typowych objawów grzybicy skórnej zalicza się zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie skóry. Zaczerwienienie skóry często silniejsze jest na brzegach, a słabsze pośrodku. Zakażona skóra z każdym kolejnym dniem może stawać się coraz to bardziej zaczerwieniona, a na jej powierzchni mogą pojawiać się wyraźne zmiany. Chory naskórek zazwyczaj staje się rozpulchniony i zaczyna się łuszczyć. U niektórych osób mogą wystąpić także pęcherzyki i drobne krostki. Bardzo często są to rdzawe lub różowe plamki, które w zależności od umiejscowienia choroby, mogą występować na klatce piersiowej, stopach, w okolicach palców lub uszu.

Czynniki sprzyjające zachorowaniu

Wbrew pozorom, grzybice skóry nie są wynikiem braku higieny. Bardzo często, to właśnie przesadna higiena prowadzi do zachorowania. W momencie, kiedy stosujemy zbyt duże ilości kosmetyków, nasza skóra ulega wyjałowieniu i tym samym jest bardziej podatna na zachorowanie. Do zakażenia grzybicą może dojść podczas noszenia pożyczonego obuwia (np. do uprawiania sportów), przymierzania obuwia w sklepie, korzystania ze wspólnych urządzeń sanitarnych (publiczne ubikacje, prysznice). Zakazić możemy się podczas wizyty na basenie lub w publicznej saunie. Niekiedy na grzybicę możemy zachorować po skorzystaniu z usług kosmetycznych w ośrodkach odnowy biologicznej. Wynika to głównie ze źle zdezynfekowanych narzędzi kosmetycznych. Chorobie sprzyja także korzystanie ze wspólnych ręczników i grzebieni, a także noszenie nieprzewiewnej odzieży i bielizny wykonanej z tworzyw sztucznych.

Jak leczyć grzybicę skóry?

Leczenie zakażeń grzybiczych obejmuje stosowanie preparatów zewnętrznych, leków doustnych, dezynfekcję obuwia i bielizny oraz przestrzeganie zasad profilaktyki. Na początku leczenia oraz po jego zakończeniu niezbędne wydaje się wykonanie dezynfekcji, którą można przeprowadzić 10% roztworem formaliny oraz 1% i 0,5% roztworem chinoksyzolu.

Po jakie preparaty lecznicze sięgać? Na pewno skutecznym rozwiązaniem są  maści i kremy przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne, które można dostać w aptece bez recepty. Jednym z najbardziej polecanych przez specjalistów leków w kremie jest Canespor. Jest on niezwykle wygodny w użyciu, gdyż wymaga tylko 1 aplikacji dziennie. W przeciwieństwie do innych leków przeciwgrzybicznych, Canespor obejmuje bardzo szerokie spektrum działania. Usuwa główne patogeny wywołujące zakażenie, jak drożdżaki, bakterie i dermatofity, a także zwalcza nieprzyjemne objawy choroby, jak świąd i pieczenie.

Artykuł sponsorowany.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%