› rozwój i edukacja
16:48 / 06.06.2013

Hans-Joachim Pfau przekazał Elblągowi makietę XVII-wiecznego miasta (zobacz zdjęcia)

Hans-Joachim Pfau przekazał Elblągowi makietę XVII-wiecznego miasta (zobacz zdjęcia)

fot. Konrad Kosacz/elblag.net

Tysiące godzin żmudnej pracy. Dokładnie dopracowany każdy szczegół. W efekcie powstała kilkunastometrowa makieta wzorowana na planach z 1635 roku. Dziś w Ratuszu Staromiejskim, Hans-Joachim Pfau, przekazał owoc swojego wysiłku na ręce elblążan.

- Będąc w elbląskim Muzeum, zauważyłem grupę młodzieży, która ogląda moje eksponaty. Bardzo im się podobało – opowiadał twórca makiety. - Mówili jednak, że brakuje im modelu przedstawiającego Elbląg. Kiedy to usłyszałem, postanowiłem go stworzyć – dodał.

Ponad dwa tysiące godzin pracy docenili zarówno włodarze Elbląga, jak i dyrekcja miejscowego Muzeum. W imieniu mieszkańców, makietę odebrał Marek Bojarski, pełniący obecnie funkcje odwołanych władz Elbląga.

- Elbląg powinien być dumny z takich osób jak pan – zwracał się do autora projektu komisarz Bojarski. Jest pan przykładem osoby, której miłość do ojczyzny nie wygasa. Makieta którą pan stworzył, ma dla nas bardzo duże znaczenie, również historyczne – tłumaczył.

W Ratuszu Staromiejskim Hans-Joachim Pfau pojawił się wraz ze swoją małżonką, która wiernie wspiera go przy tworzeniu kolejnych prac i zbiorów. Parze towarzyszyli uczestnicy stowarzyszenia  byłych mieszkańców Pangritz-Kolonie, czyli dzisiejszej Zawady. Spotkanie uświetnił występ kwintetu dętego uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu.

Na uroczystym przekazaniu makiety pojawili się między innymi Anna Wasilewska z Zarządu Województwa, Małgorzata Gizińska oraz Maria Kasprzycka z Muzeum, Prezydent Marek Bojarski oraz honorowy gość konsul Hans Rainer Ess z Konsulatu Generalnego Niemiec w Gdańsku.

Spotkanie zakończyło się symbolicznym toastem. Eksponat w najbliższym czasie pozostanie w Ratuszu Staromiejskim, jednak Hans-Joachim Pfau zadeklarował, że makieta trafi do Muzeum w Elblągu, kiedy tylko zakończy się w nim remont.

5
0
oceń tekst 5 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 22