› bieżące
08:13 / 04.06.2013

Hans-Joachim Pfau przekazuje w darze makietę dawnego Elbląga

 Hans-Joachim Pfau przekazuje w darze makietę dawnego Elbląga

fot. Konrad Kosacz/elblag.net

Hans-Joachim Pfau przez rok przygotowywał z lipowego drewna makietę Elbląga - miasta, w którym się urodził. W czwartek, 6 czerwca, przekaże ją elblążanom. Uroczystość odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim.

Pfau urodził się w Elblągu w 1935 roku. Dwanaście lat później musiał stąd wyjechać, lecz nie pozbył się miłości do swego miasta. Przez wiele lat, wspierany przez żonę Ilse, przypomina historię miasta, kolekcjonuje związane z nim przedmioty. Zgromadził ciekawe kolekcje, napisał wiele artykułów i katalogów, przygotował wystawy. Aktywnie udziela się w klubie, zrzeszającym elblążan, głównie byłych mieszkańców Pangritz-Kolonie, czyli dzisiejszej Zawady. Stara się co roku odwiedzić Elbląg i działa na rzecz zbliżenia jego byłych i obecnych mieszkańców. Szczególnie zaś łączy historyczne pasje z zawodowymi umiejętnościami stolarstwa i snycerki. Wiele przykładów znaleźć można w elbląskim muzeum, gdzie wykonane przez niego makiety i modele statków pomagają w uczeniu historii młodego pokolenia elblążan. Tym razem, wykorzystując drewno dwustuletniej lipy, zrobił kilkunastometrowej powierzchni makietę Elbląga według planu z 1635 roku.

Makieta, którą Hans-Joachim Pfau wykonał i postanowił przekazać, jest dziełem wspólnym, bo finansowo wsparło go grono dawnych elblążan. Uroczyste przekazanie makiety odbędzie się w obecności kilkudziesięcioosobowej grupy byłych mieszkańców miasta, będących tu na specjalnie przygotowanej wycieczce. Będzie też przedstawiciel dyplomatyczny, konsul Hans Rainer Ess z Konsulatu Generalnego Niemiec w Gdańsku. W imieniu władz Elbląga dar przyjmie Marek Bojarski. Swe uczestnictwo zapowiedziała też wicemarszałek województwa warmińsko – mazurskiego Anna Wasilewska. Opiekę nad makietą sprawowało będzie Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu.

Spotkanie rozpocznie się w Ratuszu Staromiejskim o godz. 10.30. Uświetni je występ kwintetu dętego z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu.

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 20