Harmonia Griega i żywioł Szostakowicza. Kameraliści z owacjami na stojąco (+ zdjęcia)
fot. Marcin Mongiałło
Tak różnorodnego koncertu jeszcze nie było: taneczny i zmysłowy Piazzolla, harmonijny i elegancki Grieg oraz dramatyczny Szostakowicz. Po raz ostatni w pierwszej części koncertu zagrał Rafał Grząka, jako rezydent Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. W drugiej części kameraliści zagrali sami, nie jak zwykle na siedząco, ale na stojąco.
Z akordeonistą i bandoneonistą Rafałem Grząką, artystą-rezydentem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej – publiczność spotkała się wczoraj, w tym sezonie po raz trzeci i zarazem ostatni. Koncerty były współorganizowane i współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Artysta – rezydent”.
Rafał Grząka wystąpił w pierwszej części koncertu, towarzyszyła mu Elbląska Orkiestra Kameralna, a dyrygował Alexander Humala, absolwent Białoruskiej Akademii Muzycznej i Konserwatorium w Rotterdamie. Miał specyficzny sposób prowadzenia orkiestry. Jego gesty były niezwykle czytelne, wskazujące na melodyjność i niebiańską harmonię. Dramatyzm i siłę uderzenia w kotły podkreślał ruchem pięści.
Rafał Grząka wykonał, m.in. K`akko-Fonia Koncert na akordeon i zespół instrumentów smyczkowych, cz. I i II Michała Moca oraz Koncert Aconcagua na bandoneon i orkiestrę kameralną Astora Piazzolli.
Publiczność pożegnała artystę gromkimi brawami.
Po przerwie w drugiej części koncertu wystąpiła tylko Elbląska Orkiestra Kameralna. Wyjątkowo muzycy stali przy pulpitach, oczywiście wiolonczeliści siedzieli. Zagrali Suitę „Z czasów Holberga" oraz Symfonię kameralną op. 110 bis – cz. II Allegro molto.
Publiczności bardzo się spodobało wykonanie i nagrodziła artystów owacjami na stojąco.
Bożena Sielewicz, dyrektor EOK na zakończenie zaprosiła melomanów na koncert w dniu 4 czerwca. Gwiazdą będzie Alina Mleczko.
Jest pierwszą kobietą, która ukończyła klasę saksofonu w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Davida Pitucha i Krzysztofa Herdera i to z najwyższą oceną!
Jest doktorem sztuk muzycznych, realizuje się jako pedagog związany przede wszystkim z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina.
Jako solistka zadebiutowała w Filharmonii Narodowej w Warszawie, a amerykański magazyn „Saxophone Journal” poświęcił jej artykuł monograficzny