› polityka
18:35 / 29.01.2013

Henryk Słonina będzie doradzał Marszałkowi Protasowi

Henryk Słonina będzie doradzał Marszałkowi Protasowi

fot. iwiesz.pl

Henryk Słonina, były prezydent Elbląga, powraca z dwuletniej emerytury do działalności publicznej. Będzie doradzał Marszałkowi Województwa Jackowi Protasowi. Marszałek Protas przyznaje, że chciał już wcześniej wykorzystać olbrzymie doświadczenie byłego prezydenta miasta. Czekał tylko na powrót do zdrowia Słoniny.

Jak mówi Henryk Słonina, propozycja została mu złożona przez Marszałka Jacka Protasa. Po namyśle postanowił ją przyjąć, chcąc nadal pracować na rzecz Elbląga, a jednocześnie nie wracać do czynnej polityki.

Marszałek Jacek Protas potwierdza, że od dawna myślał o wykorzystaniu doświadczenia Henryka Słoniny w pracy dla miasta i regionu.

- Szkoda byłoby zaprzepaścić tak wielkie doświadczenie byłego prezydenta Elbląga. Pan Henryk Słonina miał pewne problemy zdrowotne. Musiałem więc trochę poczekać z propozycją. Jednak teraz nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką współpracę rozpocząć – mówi Marszałek Protas.

Henryk Słonina dodaje, że cieszy się, iż jego wieloletnie doświadczenie w pracy w samorządzie może być nadal wykorzystywane.

- Jestem zadowolony, że mogę coś jeszcze zrobić dla tego miasta – mówi Słonina.

Henryk Słonina pracę rozpocznie 1 lutego br. Będzie urzędował w Biurze Regionalnym Urzędu Marszałkowskiego w Elblągu, w Departamencie Infrastruktury i Geodezji.

- Postawiłem przed Henrykiem Słoniną zadania związane z inwestycjami w naszym regionie – m.in. z pilotowaniem spraw przekopu przez Mierzeję Wiślaną, aktywizacją Portu Elbląskiego oraz Programem Żuławy – dodaje Jacek Protas.

Jednocześnie Marszałek Protas wyklucza możliwość nakładania się kompetencji zadań pomiędzy Henrykiem Słoniną a dyrektorem Biura Regionalnego w Elblągu Jerzym Wcisłą – choć ten ostatni zajmuje się na co dzień właśnie podobnymi zagadnieniami.

- W najbliższym czasie spotkam się w obydwoma Panami, aby omówić zasady współpracy – informuje Marszałek Protas. – Pan Henryk Słonina jest tak doświadczonym samorządowcem, że na pewno ta współpraca będzie się dobrze układała.

Jednocześnie Henryk Słonina zdementował informacje, jakoby to stanowisko miało mu pozwolić ponownie ubiegać się o urząd prezydenta miasta. Jak zapowiedział, do polityki nie ma zamiaru wracać.

Henryk Słonina sprawował urząd prezydenta miasta Elbląga przez 12 lat. Związany był politycznie z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, choć ostatecznie z partii wystąpił. Mimo to SLD popierało prezydenta Słoninę i zapewniało mu odpowiednią większość w Radzie Miejskiej. Poparcie wycofało dopiero w 2010 r. W wyborach samorządowych w 2010 r. Henryk Słonina ubiegał się ponownie o urząd prezydenta miasta jako kandydat niezależny, ale przegrał w drugiej turze wyborów z kandydatem Platformy Obywatelskiej Grzegorzem Nowaczykiem. Po przegranej Słonina zrzekł się również mandatu radnego miejskiego, który zdobył z listy Elbląskiego Dobrego Samorządu i wycofał się z działalności publicznej.

7
2
oceń tekst 9 głosów 78%

Powiązane artykuły

Henryk Słonina nie jest już doradcą marszałka Protasa

05.02.2014 komentarzy 2

Były prezydent miasta Henryk Słonina nie pełni już funkcji doradcy marszałka Jacka Protasa. Słonina złożył rezygnację i odmawia komentarza w tej sprawie....