Historia Elbląga jak malowana. Tak prezentuje się mural na ul. Ogólnej (+ foto)
fot. Maciej Markowski
Elbląg jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Posiada bogatą i ciekawą historię, którą nie wszyscy mieszkańcy znają. Z zamiarem pobudzenia świadomości historycznej elblążan Tomasz Stężała zgłosił do Budżetu Obywatelskiego pomysł naniesienia "krótkiej historii miasta" na panele akustyczne przy ul. Ogólnej (Nad Jarem). Propozycja spodobała się obywatelom i w zeszłym tygodniu rozpoczął się etap główny projektu - jego malowanie, za który odpowiedzialna była artystka i twórczyni innych murali, które widnieją w Elblągu, czyli Adriana Ronżewska-Kotyńska. Od tego tygodnia mieszkańcy mogą podziwiać pomysł powstały na bazie sprejów, taśmy malarskiej i szablonów.
Na ulicy Ogólnej można zapoznać się z dziejami miasta od założenia osady Truso do roku 1410, do przybycia Władysława Jagiełły do Elbląga po bitwie pod Grunwaldem. Pomysł na prezentację tego fragmentu historii Elbląga jest bardzo charakterystyczny i minimalistyczny. Za pomocą 4 linii: czarnej wykresu i trzech w kolorze czerwonym, zielonym i niebieskim Adriana Ronżewska-Kotyńska na pięciu panelach przedstawiła abstrakcyjną formę, z której wyłaniają się niejako kolejne epizody z historii miasta.
Koncept elbląskiej artystki był jednym z trzech, które wpłynęły do Urzędu Miejskiego, ale to właśnie autorce projektów "Audiobloki" powierzono zadanie wykonania muralu. Na to zadanie zarezerwowano w budżecie nieco ponad 8 tysięcy złotych.
Cały projekt zakłada powstanie muralu aż do pielgrzymki Jana Pawła II do Elbląga - ostatniego ważnego wydarzenia wskazanego przez Tomasza Stężałę. Druga część, od 1410 do 1999 roku zostać zmalowana na pozostałych panelach dźwiękochłonnych przy pętli tramwajowej na ul. Ogólnej. Pomysłodawca pierwszego muralu już zgłosił projekt do przyszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego (okręg 2, małe projekty). Jeśli mieszkańcy zagłosują na tę inicjatywę, w przyszłym roku pojawi się dalszy ciąg historii Elbląga.
Tak prezentuje się ten nietypowy historyczny fresk na ul. Ogólnej.
Zapraszamy do galerii zdjęć.