Historia, którą warto znać - perełka Ottona Depmeyera
fot. Ryszard Siwiec
Otto Depmeyer (1852-1925) to człowiek, który zapisał się na kartach elbląskiej historii jako znakomity budowniczy. To on przyczynił się m. in. do powstania dzisiejszego II LO (dawniej Gimnazjum Królewskie), Kościoła św. Wojciecha, to dzięki niemu dzisiejsza Katedra św. Mikołaja posiada wieżę. Depmeyer jest również odpowiedzialny za powstanie budynku dzisiejszej Poczty Głównej.
To, co dziś mamy okazję oglądać w Elblągu – niektóre budynki, ulice, krajobrazy – jest wynikiem ciężkiej pracy naszych przodków lub ludzi, którzy niegdyś tu mieszkali. To dzięki nim możemy oglądać znakomite budowle sakralne, zabytkowe kamienice w centrum miasta i nie tylko. Częstokroć dzieje się tak, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mijany przez nas na co dzień budynek ma ciekawą historię.
W kolejnym artykule z cyklu „Historia, którą warto znać” przedstawiamy budynek Poczty Głównej. Jest ona dziełem budowniczego Ottona Depmeyera, który na przełomie XIX i XX wieku żył i pracował w Elblągu. Powstanie wspomnianego budynku zbiegło się w czasie z wyborem pierwszego burmistrza Elbląga w 1887, Heinricha Elditta. O tym, by budynek powstał w zasadzie zadecydowała konieczność.
Jak podają źródła historyczne, przedtem w miejscu budynku dzisiejszej Poczty Głównej stała kamienica Gotthilfa Struensee, który był dyrektorem banku. Nocował w niej prawdopodobnie sam Napoleon Bonaparte, wizytujący stacjonujące w naszym mieście oddziały wojsk pod dowództwem Joachima Murata, ówczesnego króla Neapolu. Posiadłość Struensee rozebrana została w pierwszej połowie XIX wieku.
Gdy na jej miejsce Depmeyer wybudował budynek poczty, przez blisko 128 kolejnych lat nie zmienił swojego przeznaczenia. Warto wspomnieć, że ponad dwadzieścia lat temu wpisany został do rejestru zabytków.
Jak dziś wygląda budynek Poczty Głównej przy ul. Plac Słowiański 1/3? Zapraszamy do obejrzenia galerii.