00:34 / 28.11.2013

Historia o stepie i życiu w jurcie

Historia o stepie i życiu w jurcie

fot. Nadesłane

Po zakończeniu służby w Marynarce Rosyjskiej, wielkouchy Bułat wraca do kazachskiego stepu, do domu siostry i jej męża. Żeby założyć własne stado i zostać poważanym członkiem społeczności, musi się ożenić. Zakochuje się w pięknej dziewczynie, której przeszkadzają... jego odstające uszy. Sputnikowy film „Tulpan” w kinie „Światowid” już w czwartek, 28 listopada.

Asa to młody marynarz, który po ukończonej służbie wojskowej wraca w rodzinne strony. Mieszka kątem u siostry Samal, choć jej mąż, milczący pasterz Ondas z trudem akceptuje obecność chłopaka. Asa chce wiele: chce samodzielności, własnego domu, stada owiec, wielbłądów, ale także – komfortowego życia, jakie zna z kolorowych magazynów, baterii słonecznych na jurcie, motocykla, którym objeżdżałby codziennie swoje „ranczo”. Tymczasem, aby zdobyć stado i móc zapewnić sobie byt, Asa musi najpierw znaleźć żonę. A to nie jest wcale takie proste. Jedyną szansą Asy jest dziewczyna o rzadkim imieniu Tulpan. Jak się okazuje, nie tylko Asa ma marzenia. Tajemnicza Tulpan odtrąca zaloty, za pretekst podając odstające uszy marynarza.

"Tulpan" to nie tylko film o młodym mężczyźnie, który wchodzi w dorosłość z niepoprawnym: "Ja tu wszystko zmienię!", który uczy się, poznaje, dokonuje poważnego życiowego wyboru. To również – a może przede wszystkim – historia o stepie i życiu w ubogiej jurcie, którą na środek filmowego świata wybrali realizatorzy.

Marta Brzezińska, Filmweb

28.11 (czwartek) godz. 20:00 „Tulpan”, reż. S. Dworcowej, 2009, 100 min. Wszystkie filmy w ramach Festiwalu SPUTNIK grane są w sali kameralnej. Cena biletu: 10 złotych.

Rezerwacja i zakup biletów on-line na stronie: http://swiatowid.elblag.pl/pl/rezerwacja-on-line/. Szczegółowy repertuar: http://kino.swiatowid.elblag.pl/.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%