20:25 / 17.09.2013

Holenderki pokazały Polkom miejsce w siatkarskim szeregu

Podopieczne trenera Romana Piety przegrały trzeci kolejny mecz na Mistrzostwach Europy w siatkówce na siedząco. Rano przegrały 0:3 z Finlandią. O godzinie 18:00 po przeciwnej stronie siatki stanęły bardzo mocne Holenderki. Jest to już trzecia porażka Polek w elbląskim turnieju, kolejna bez wygranego chociażby jednego seta.

- Jakie są nasze szanse w tym meczu? Trzeba powiedzieć sobie jasno, ogromnym faworytem są zawodniczki z Holandii. Nie ma praktycznie żadnych szans na wygraną. Grają bardzo poukładaną siatkówkę. My ten mecz potraktujemy szkoleniowo, jako naukę i przygotowanie do przyszłorocznych Mistrzostw Świata - mówiła przed meczem Ewa Warelis, kapitan polskiego zespołu.

Jej słowa nie były przypadkowe. Siatkarki znajdujące się w holenderskiej kadrze są obok Ukrainy głównymi faworytkami do wygranej w całym turnieju rozgrywanym w Elblągu. To one przed czterema laty wygrały europejski czempionat, który także rozgrywany był w naszym mieście, pokonując w nim właśnie zespół Ukrainy.

Swoją siłę Holenderki zaprezentowały w meczu z Polską. Od pierwszej do ostatniej akcji były drużyną lepszą. Wyniki w poszczególnych setach mówią same za siebie, wygrane sety do 11, 6 i 7. Prawdziwy pogrom, którego chyba jednak mogliśmy się spodziewać. Holenderki pokazały jak mocny i precyzyjny mają serwis, jak potrafią blokować i bronić. Polskie siatkarki nie miały odpowiedniej siły ognia, by przeciwstawić się takiej grze rywalek. Dodatkowo przeciwniczki już na samym początku meczu wykorzystały brak dobrego przyjęcia zagrywki w polskim zespole. Seriami zdobywały dzięki temu punkty, na co niestety nie mógł zareagować trener polskiej kadry, Roman Pieta, który na ławce rezerwowych posiada tylko jedną zawodniczkę. Jej umiejętności są jednak jeszcze zbyt małe, by zagrać.

Polska - Holandia 0:3 (-11,-6,-7)

Polska: Warelis, Wasiewska, Głowińska, Świderska, Kornobys, Wardega, Bujok, Kałuzińska

Holandia: Stinissen, Harmsen, Raben, Witte, Haar, Bakker, List, Wal, Dam, Ruijter