› bieżące
08:31 / 13.09.2012

Hotelowiec przy Łęczyckiej 26 – zmiana społeczna to żmudny proces

Hotelowiec przy Łęczyckiej 26 – zmiana społeczna to żmudny proces

fot. UM Elbląg

W maju 2011 roku został opracowany i wdrożony do realizacji „Kompleksowy Program Naprawczy dla mieszkańców bloku przy ul. Łęczyckiej 26 na lata 2011-2013”. Powyższy blok cieszy się negatywną opinią wśród elblążan, a działania tam kierowane wymagają czasu, konsekwencji, jak i współpracy wszystkich podmiotów  zaangażowanych  w przeprowadzenie zmian.
 
Głównym celem Programu jest zmiana postaw społecznych i aktywizacja mieszkańców, ukierunkowanie ich na podejmowanie działań zmierzających do poprawy własnych warunków bytowych, jak i najbliższego otoczenia. Pozostałe założenia to również podniesienie bezpieczeństwa, zminimalizowanie zjawisk dysfunkcyjnych, organizacja czasu wolnego dla dzieci i młodzieży, polepszenie estetyki wokół i wewnątrz budynku.
 
Program powstał z inicjatywy członków Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych Rady Miejskiej w Elblągu. Radni komisji w składzie – Maria Kosecka - przewodnicząca, Agnieszka Kondraczuk, Małgorzata Adamowicz, Ryszard Klim, Marek Kucharczyk oraz Andrzej Tomczyński podjęli działania i zainicjowali opracowanie programu naprawczego dla mieszkańców bloku. Program został opracowany przy ścisłej współpracy przedstawicieli jednostek: Zarządu Budynków Komunalnych, Komendy Miejskiej Policji, Straży Miejskiej, Departamentu Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji, Społecznej Komisji Mieszkaniowej oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Działania podzielono na trzy obszary: sprawy mieszkaniowe, bezpieczeństwo oraz sprawy socjalne. Dla prawidłowej realizacji zadań powołany został Zespół Koordynujący, w skład którego weszli przedstawiciele wymienionych jednostek oraz mieszkańcy bloku jako członkowie Rady Mieszkańców. Zespół na bieżąco monitoruje realizację zadań zawartych w harmonogramie, a w razie potrzeby dokonuje odpowiednich modyfikacji.
 
Wolne zmiany w dobrym kierunku… jedynie słuszne rozwiązanie

Powyższe hasło może i brzmi odrobinę śmiesznie, ale jest prawdziwe. Trudno oczekiwać zmiany postaw mieszkańców bloku przy Łęczyckiej z dnia na dzień. Trudno również narzucić im jakieś rozwiązania, czy sposoby zachowań, tu efekt może być odwrotny od założonego. W programie naprawczym stawia się na budowanie relacji, zdobywanie zaufania, pokazywanie pozytywnych przykładów i alternatywnych rozwiązań, a to wiąże się z czasem. Dotychczasowe działania podjęte w ramach realizacji programu można ocenić pozytywnie.

Przy wzajemnej współpracy wszystkich podmiotów zrealizowano szereg działań. W wyniku prac remontowych przeprowadzonych wokół budynku, jak i wewnątrz, poprawiono estetykę. Organizując czas wolny, utworzono wspólnie z mieszkańcami ogródek dziecięcy, a dla starszej młodzieży mini siłownię. W ramach działań pedagoga ulicy udało się zaktywizować młodzież w wieku 15-24 lata. Młodzież świadczyła między innymi wolontariat na rzecz Schroniska dla Zwierząt. Dzięki współpracy z innymi podmiotami młodzież chcąca rozwijać swoje zainteresowania miała możliwość uczestniczenia w zajęciach popołudniowych między innymi w szkole tańca Broadway oraz w klubie sportowym Olimpia 2004. Natomiast dla dzieci i młodzieży mającej trudności szkolne, przy współpracy z Centrum Wolontariatu zorganizowano i prowadzono korepetycje. Dla osób dorosłych prowadzono spotkania z psychologiem, które miały charakter grupy wsparcia. Osoby w wieku produkcyjnym kierowano do udziału w programie „Od wykluczenia do usamodzielnienia„, mającym na celu zwiększenie gotowości do podjęcia aktywności społecznej, życiowej i zawodowej. Część mieszkańców podjęła działania w ramach „Kompleksowego Programu Naprawczego" skierowanego do zadłużonych użytkowników lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasta Elbląg„ poprzez  oddłużanie, odpracowywanie swoich zobowiązań w stosunku do ZBK.
 
Efekty działania Programu pokazują, że warto podejmować żmudną pracę na rzecz społeczności bloku przy ulicy Łęczyckiej. W najbliższym czasie planowane jest między innymi zorganizowanie konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pt. „Bezpieczny dom – bezpieczne osiedle” oraz spotkania członków Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych. Pierwsze takie spotkanie przewidziane jest w październiku br.

Źródło: UM Elbląg

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%