› bieżące
11:16 / 15.10.2013

Hurtownicy żywności, uwaga na oszustów z Wielkiej Brytanii

Hurtownicy żywności, uwaga na oszustów z Wielkiej Brytanii

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą chcą zwrócić uwagę hurtowników warzyw i artykułów spożywczych na oszustów, którzy zamawiają towar z Wielkiej Brytanii. Uwaga, przestępcy działali już na Warmii i Mazurach. Złożyli zamówienia na mleko w proszku i żółty ser. Jednak mimo to, że żywność dotarła pod wskazany adres, faktury za nią nie zostały opłacone. W sumie przedsiębiorcy z powiatu elbląskiego i giżyckiego stracili około 1,5 mln złotych.

Niestety ten rodzaj oszustwa dotknął już przedsiębiorców z Warmii i Mazur, a konkretnie z powiatu elbląskiego i giżyckiego. W sumie hurtownicy, którzy otrzymali z Anglii zamówienia na mleko w proszku, czy żółty ser stracili w jednym przypadku prawie milion złotych, a w drugim 133 tysiące euro. Zamówienie zostało zrealizowane, ale zapłata za nie niestety już nie wpłynęła.

Jak działają oszuści?

Przestępcy podając się za pracowników legalnych firm brytyjskich kontaktują się z wydziałem sprzedaży zlokalizowanych w Europie dostawców żywności, np. jaj, żółtego sera, cebuli, czosnku, owoców, oliwek i wino.

Złożenie zamówienia poprzez e-mail

Pod szyldem dobrze znanej i dużej firmy z Wielkiej Brytanii, z reguły za pośrednictwem poczty elektronicznej, przestępcy przysyłają do hurtowni zamówienie na dostawę towaru do Anglii – z reguły często do okręgu północnego miasta.

Potwierdzenie bezpieczeństwa finansowego transakcji

Sprawdzenie zdolności kredytowej firmy angielskiej i bezpieczeństwo transakcji zostaje potwierdzone poprzez:

- zgodność nazwisk wymienionych w zamówieniu z nazwiskami pracownikó wyższego szczebla tej firmy,

- sprawdzenie informacji bankowej,

- posługiwanie się w zamówieniu adresem podobnym do używanego przez daną firmę.

Miejsce dostawy

To konretny adres w Wielkiej Brytanii. Jest z reguły zmieniane w ostatniej chwili.

Dostawa, faktura i odmowa zapłaty

W momencie dostarczenie towaru hurtownik wysyła fakturę na adres brytyjskiej firmy z żądaniem zapłaty. Brytyjska firma odmawia, gdyż w żadnym stopniu nie uczestniczyła w transakcji.

Jak uniknąć oszustwa?

Numer telefonu

Kontaktuj się z biurem głównym firmy przed wysłaniem towaru, poprzez telefon stacjonarny/adres e-mail znajdujący się na stronie firmy. Nie dzwoń na podany numer komórkowy. Każdy numer rozpoczynający się od 00447 jest numerem telefonu komórkowego i zaleca się zachowanie ostrożności podczas rozmowy.

Adres e-mail

Sprawdź adres e-mail. Może on się nieznacznie różnić od autentycznego adresu firmy. Brytyjskie firmy rzadko używają ogólnodostępnych adresów e-mail, takich jak hotmail, yahoo, altavista itp.

Miejsce dostawy

Rozważ wykorzystanie map „Google street view” do sprawdzenia miejsca dostawy – czy wygląda ono jak potencjalna lokalizacja firmy? Z reguły pod podanym adresem nie występują firmy brytyjskie, gdyż przestępcy wynajmując te obiekty podają fałszywe dane identyfikacyjne.

Poprawki dotyczące dostawy

Jakiekolwiek zmiany w adresie dostawy po dokonaniu zamówienia powinny wzbudzić obawy i wymagają dalszego sprawdzenia.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%