› biznes
13:03 / 17.09.2015

Hybrydowe i elektryczne autobusy w Elblągu? Jest na to szansa

Hybrydowe i elektryczne autobusy w Elblągu? Jest na to szansa

fot. Bartłomiej Ryś

Do wydania na nowoczesne autobusy o napędzie hybrydowym, elektrycznym i gazowym jest 300 milionów złotych. Miasta mogą otrzymać preferencje finansowe pokrywające do 90% inwestycji w miejski tabor. Elbląg również ma na to szansę.

Wszystkie polskie miasta, które planują odnowić tabor transportu miejskiego mogą skorzystać z programu Niskoemisyjny Transport Miejski przygotowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Realizowany on będzie od przyszłego 2016 do 2023 roku. Umowy w ramach programu będzie można podpisywać do 2020 roku, także czasu jest pod dostatkiem. Pytanie czy go wystarczy dla niezdecydowanych miast, skoro do wydania jest zaledwie 300 milionów, a chętnych na 90 procentową dotację będzie zapewne wielu. Mówiąc w skrócie – można za to kupić nie więcej niż 200 nowoczesnych autobusów.

NFOŚiGW planuje dofinansować przedsięwzięcia, które wpłyną na zmniejszenie zużycia paliw i energii w komunikacji miejskiej, co przełoży się na niższą emisję szkodliwych gazów, poprawi jakość powietrza w miastach oraz komfort podróżnych. Dofinansowanie przewidywane jest dla nowoczesnych, niskoemisyjnych autobusów i trolejbusów. Realizacja projektu powinna przynieść redukcję emisji samego dwutlenku węgla o przynajmniej 3 tysiące ton w skali roku.

O dofinansowanie starać się mogą gminy miejskie, spółki komunalne realizujące lokalny transport zbiorowy, a także inne firmy świadczące usługi transportu miejskiego na rzecz miasta. Wysłaliśmy zapytanie do wszystkich spółek, które świadczą tego rodzaju usługi na rzecz miasta. Do tej pory otrzymaliśmy krótką odpowiedź tylko od PKS Elbląg, iż obecnie nie planują zmian w taborze.

Mamy nadzieję, że mimo wszystko spółki namyślą się i skorzystają z propozycji NFOŚiGW, zanim inne miasta wykorzystają pulę finansową. Zwłaszcza, że program obejmuje zakup nowych autobusów o napędzie hybrydowym, elektrycznym lub gazowym oraz dofinansowane modernizacji lub budowy odpowiedniej infrastruktury obsługującej nowe pojazdy. Mogą być to stacje tankowania lub ładowania.

Z tej propozycji skorzystają zapewne Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie, które zachwalają dwumiesięczne testy 10 autobusów Solaris Urbino 12 electric. Każdy z nich kosztował około 2 milionów złotych. Mimo wysokiej ceny, zarząd uważa że warto gdyż zakup kompensują niskie koszty eksploatacji.

Przejechanie stu kilometrów Solaris Urbino 12 Electric to około 135 kWh energii. Tym samym taki dystans kosztuje cztery raz mniej niż w przypadku tradycyjnego Solarisa Urbino 12 zużywającego 40 litrów oleju napędowego na 100 kilometrów. Zasięg autobusu na jednym ładowaniu to koło 150 kilometrów. Warszawskie zakłady planują w ciągu najbliższych 5 lat zakupić 130 tego rodzaju autobusów.

 

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%

Powiązane artykuły

Ponownie autobus hybrydowy przyjechał na testy

05.02.2016 komentarzy 8

Volvo 7900 Hybrid kursuje na linii numer 7 należącej do firmy Arriva. Do Elbląga przyjechał na testy. Czy firma zdecyduje się go kupić? Nie wiadomo. Jeden tego...