› bieżące
18:53 / 10.07.2013

I Sejmik Żeglugi to forum nacisku na rzecz rozwoju dróg wodnych

I Sejmik Żeglugi to forum nacisku na rzecz rozwoju dróg wodnych

fot. Marcin Pszczółkowski

Pod patronatem ministra sportu i turystyki Joanny Muchy i ministra gospodarki wodnej Sławomira Nowaka odbył się dziś w Elblągu I Sejmik Żeglugi Śródlądowej. 100 przedstawicieli żeglugi w jednym miejscu, dyskusje na temat potencjału transportowego rzek, problemy szlaków komunikacyjnych, udrażnianie przejść między jeziorami - tak w skrócie wyglądała pierwsza cześć dwudniowej konferencji.

Warmia i Mazury regionem wielkich inwestycji

Wiele środowisk w Polsce realizuje inicjatywy w zakresie transportu i turystyki. Sejmik Żeglugi Śródlądowej ma na celu zintegrować działania tych jednostek oraz nadać im wspólny kierunek rozwoju. Obrady w ramach dzisiejszej konferencji otworzył marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Jacek Protas.

- Inicjatywa ta dojrzewała w nas od dawna. W różnych miejscach w Polsce, spotykaliśmy się po to, aby rozmawiać o problemach żeglugi i szlaków wodnych - tych międzynarodowych i lokalnych. Zastanawialiśmy się jak łamać kolejne bariery, i jak lobbować w parlamencie czy Komisji Europejskiej realizację konkretnych przedsięwzięć, które w naszych strategiach są niezbędne. Organizacja Sejmiku w Elblągu nie jest przypadkowa. Kanał Elbląski jest historycznym szlakiem wodnym, będącym ewenementem na skalę światową. Ponadto, 6% powierzchni Warmii i Mazur zajmuje woda i jest to czwarty obszar pod względem wielkości w Polsce. Zalew Wiślany jest akwenem o ogromnym potencjale pod względem gospodarczym jak i turystycznym, który to jest jeszcze niewykorzystany. Czas to zmienić.

Pieniądze publiczne? Tak, ale tylko przy przemyślanej strategii

Resort transportu wypracowując strategię rozwoju dla Polski, jako jedną z 9 strategii rozwoju państwa, wprowadził w dziedzinę żeglugi odpowiednie zapisy stanowiące podstawę do współfinansowania rewitalizacji dróg morskich.

- Odczuwamy pewien niedosyt jeśli chodzi o skuteczność działań rządu w ramach gospodarki wodnej. Trzeba stworzyć program ogólnopolski na co najmniej 10-30 lat, nie da się w tej dziedzinie zrealizować inicjatywy szybciej. Są to ogromne koszty. Trudno rozmawiać o pieniądzach, które muszą być zaciągnięte z budżetu państwa, czyli kieszeni podatnika. Zwłaszcza, że inwestycje te będą się zwracały w wieloletnim programie. Europejska polityka transportowa daje dziś zielone światło dla żeglugi śródlądowej. Możemy korzystać z funduszy Unii. Ponad 85 milionów euro zaangażowanych jest dziś w rewitalizację jazów i śluz na Odrze. Dlaczego nie mamy programować nowej perspektywy finansowej z uwagą dla żeglugi śródlądowej. To uaktywnia regiony, powstają nowe przystanie, które zapraszają do uprawiania turystyki – mówi minister transportu Anna Wypych-Namiotko.

Droga wodna E40 na odcinku Gdańsk-Bydgoszcz-Toruń-Warszawa

Trasa E40 wykorzystywana ma być przede wszystkim do transportu kontenerów z Trójmiasta. Nacisk w tej kwestii kładziony jest przede wszystkim na aktywizację biegu Dolnej Wisły.

- Już dziś musimy zadbać by inwestycje na tej drodze zostały planowane przez Rząd. To ważne, że województwo warmińsko-mazurskie chce przyłączyć się do popularyzacji przywrócenia Wisły do gospodarki wodnej. Problemy Wisły są tak naprawdę problemami wszystkich dróg wodnych. Rozbudowa portów i przystani przekłada się na rozwój turystyki wodnej, komentuje Sławomir Kopyść, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego

Podczas Sejmiku podpisane zostały porozumienia o przystąpieniu województwa warmińsko-mazurskiego do programu rewitalizacji Wisły od Gdańska do Warszawy (MDW E 40) oraz o patronacie marszałków nad Żeglarskim Pucharem Bałtyku Południowego (ŻPBP). ŻPBP to efekt porozumienia związków żeglarskich województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i Obwodu Kaliningradzkiego o wspólnym tworzeniu kalendarza regat żeglarskich i wyłaniania najlepszych żeglarzy. Przedsięwzięciu patronowali marszałkowie nadmorskich regionów.
 

6
1
oceń tekst 7 głosów 86%

Powiązane artykuły

Zakończenie I Sejmiku Żeglugi Śródlądowej w Elblągu

11.07.2013 komentarzy 4

Międzynarodowe szlaki wodne jako produkt turystyczny, koncepcja połączenia Wielkich Jezior Mazurskich i ekologia - to główne tematy poruszane w drugim dniu...