› moda i styl życia
12:14 / 05.12.2012

Idą Święta. Czas na generalne porządki. Oto kilka porad, jak je sprawnie przeprowadzić

Idą Święta. Czas na generalne porządki. Oto kilka porad, jak je sprawnie przeprowadzić

Aby zapewnić rodzinie udane święta, wpadasz w szał przygotowań. Kupujesz, gotujesz i przede wszystkim porządkujesz. Nie musisz być jednak perfekcjonistką! Najlepiej zrób szczegółowy plan sprzątania. Masz jeszcze trochę czasu, by zrobić to z głową i by do wigilijnej kolacji nie paść z wyczerpania.  

Plan porządków
Segregowanie – zanim zabierzesz się za właściwe sprzątanie, wyrzuć przeczytane gazety, przejrzyj szuflady, papiery. Nie wahaj się wyrzucić tego, co naprawdę nie jest ci potrzebne.
Salon i pokoje – sprzątnij je w pierwszej kolejności. Usuń kurze z sufitu, ścian, mebli, bibelotów. Wynieś dywany i wytrzep. Potrzebna będzie pomoc męża lub innego mężczyzny:)

Okna i drzwi – to kolejny etap sprzątania. Zdejmij i upierz zasłony. Umyj okna (zawsze zaczynaj od góry), przetrzyj też ściany w najbardziej zabrudzonych miejscach.
Meble – wyczyść środkami do czyszczenia mebli, umyj też lustra, lampy, bibeloty.
Kuchnia i łazienka – umyj glazurę, blaty, zlewy.
Przedpokój i podłogi – to ostatni etap, po sprzątnięciu mieszkania jeszcze raz przetrzyj kurze. Przy odkurzaniu zawsze unosi się trochę kurzu, który potem osiada na meblach.

Okna
- Nie zabieraj się do mycia w słoneczny dzień. Woda na słońcu szybciej wysycha i na szybach mogą pozostać smugi.
- Najpierw omieć z kurzu i zmyj ramy okienne oraz parapety.
- Stronę zewnętrzną szyb myj ruchami poziomymi, a wewnętrzną pionowymi – zauważysz, po której stronie są smugi.

Rada: Gotowe preparaty możesz zastąpić gorącą wodą z octem w proporcji dwa do jednego.

Ściany
- Jeśli są pomalowane farbą, to przybrudzone miejsca umyj wodą z detergentem, a potem spłucz czystą wodą i wytrzyj do sucha flanelą.
- Tapety zmywalne umyj wodą z płynem uniwersalnym, niezmywalne oczyść odkurzaczem, możesz je przetrzeć lekko wilgotną gąbką.

Rada: Niewielkie, punktowe zabrudzenia na białej ścianie, których nie da się zmyć wodą z detergentem, możesz zamalować
biurowym korektorem.                 

Również niektóre zakupy można zrobić wcześniej
Poza prezentami i porządkami, można również wcześniej zakupić co nieco produktów, które posłużą do przygotowania świątecznych potraw np. mąkę, cukier, sól, przyprawy i wszelkie suche dodatki do ciast i potraw. Korzyści z zaopatrzenia się wcześniej w te produkty są spore: zaoszczędzimy czas i pieniądze. Bo nasz portfel nie ucierpi tak bardzo przy dodaniu do codziennych zakupów drobiazgu za kilka złotych, jak przy ich hurtowym zakupie.
Przeznaczmy specjalną półkę lub szufladę na produkty niezbędne do świątecznych potraw, dzięki czemu na bieżąco będziemy obserwować, co już mamy, a co jeszcze trzeba kupić. Oczywiście, tu też najlepiej posiłkować się listą. Tym, co zapisane, nie trzeba już zawracać sobie głowy.

A kiedy już sporo prac dotyczących porządków i sprawunków odpadnie, same stwierdzimy, że czujemy się znacznie mniej zestresowane i obciążone. I że przedświąteczny czas jest całkiem miły...

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%