› poradnik
09:40 / 02.10.2018

Idealny aparat na początek czy warto kupić go w markecie? Polecane aparaty w dobrej cenie.

Idealny aparat na początek czy warto kupić go w markecie? Polecane aparaty w dobrej cenie.

Wybór idealnego aparatu na początek wcale nie jest łatwy, zwłaszcza dla osób, które nie mają specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Na pewno sprzęt powinien być dopasowany do umiejętności oraz tego, gdzie będzie wykorzystywany najczęściej. Jednak niemniej istotna jest cena – wszak nie każdego stać na aparat za kilkanaście tysięcy. Co więcej, wcale nie trzeba aż tyle wydawać, ponieważ najpierw trzeba zdobyć przynajmniej trochę doświadczenia.

Aparat cyfrowy czy klasyczny?

Najbardziej podstawowy podział aparatów, z jakim można się zetknąć, to podział na aparaty klasyczne oraz cyfrowe. Sprzęt klasyczny to modele, w których korzysta się z błony światłoczułej, czyli kliszy. Obecnie praktycznie nie są one stosowane, ponieważ znacznie wygodniejsze w użytkowaniu są aparaty cyfrowe.

Model cyfrowe dzieli się kompaktowe, lustrzanki, bezlusterkowce oraz aparaty hybrydowe. Różnią się one między sobą wieloma parametrami, a także cenami.

Zobacz również "Tanie fotografowanie - Jak wybrać dobry sklep fotograficzny?".

Jaki aparat wybrać na początek?

Dla osób początkujących, które w planach mają wyłącznie sporadyczne robienie zdjęć, polecane są aparaty kompaktowe, które najczęściej można w niskich cenach kupić w marketach. Taki sprzęt pozwala na stosowanie trybu automatycznego lub tematycznego i często daje dostęp do wielu łatwych w obsłudze funkcji. Podobne możliwości mają współczesne smartfony. Trzeba jednak pamiętać, że w marketach nie zawsze uzyskamy fachowe porady, szczególnie gdy akurat zabraknie pracownika z działu fotograficznego. Inaczej kwestia wygląda w fotograficznych sklepach specjalistycznych, gdzie sprzedaje się wyłącznie aparaty fotograficzne. Warto rozważyć również zakup używanego aparatu fotograficznego w specjalistycznym komisie. (Sprawdź: aparaty fotograficzne - e-oko.pl) Komisy fotograficzne oferują zarówno nowe i używane aparaty, a także w pełni fachowe doradztwo .

Idealne aparaty dla początkujących

Amator nie wykorzysta wszystkich możliwości profesjonalnego sprzętu, dlatego osobom początkującym polecane są lustrzanki z tzw. segmentu entry-level. Są to modele w cenie 1000-2000 zł, np. Canon EOS 1300D czy Sony A58.

Wybór bezlusterkowca jest nieco trudniejszy, ponieważ z założenia aparaty te polecane są zaawansowanym amatorom. Modele, na które warto zwrócić uwagę, to Fujifilm X-T100 czy Olympus OM-D.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%