Ignacy Karpowicz i KLANCYK drugiego dnia Ogrodów
Drugiego dnia Festiwalu Letnie Ogrody POLITYKI, dzień po premierze swojej najnowszej powieści „ości” jej autor – Ignacy Karpowicz będzie rozmawiał o swojej książce z Justyną Sobolewską i Kingą Dunin. Zaraz po panelu dyskusyjnym wystąpi rewelacyjna grupa teatralna KLANCYK.
Panel dyskusyjny pt. „ości” - nowa powieść Ignacego Karpowicza. Fakty i fikcje z udziałem autora odbędzie się w czwartek 6 czerwca o godz. 17.00 na Dziedzińcu Biblioteki Elbląskiej.
Panel poprowadzi red. Justyna Sobolewska z Tygodnika POLITYKA:
Justyna Sobolewska - krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”. Wcześniej pracowała w „Przekroju” i „Dzienniku”. Jej szkice o literaturze, recenzje i felietony ukazywały się w „Odrze”, „Kresach”, „Res Publice Nowej”, „Gazecie Wyborczej”, „Nowych Książkach”, „Tygodniku Powszechnym” i innych. Zasiada w jury Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej „Angelus” i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”. W grudniu ubiegłego roku podczas Salonu POLITYKI promowała swoją najnowszą książkę pt. „Książki o czytaniu”.
Goście: Ignacy Karpowicz - pisarz, tłumacz, podróżnik (podróże po Ameryce Środkowej i Afryce Wschodniej, mieszkał w Kostaryce i Etiopii). Tłumaczy z angielskiego, hiszpańskiego i amharskiego (urzędowy język Etiopii). Laureat Paszportu Polityki 2010 za powieść „Balladyny i romanse”, nominowany wcześniej do tej nagrody za „Niehalo” (2006). Otrzymał dwie nominacje do Nike za „Gesty” (2009) oraz „Balladyny i romanse” (2011).
Tytuł najnowszej powieści autora celowo pisany jest małą literą, tak jak końcówka słowa "możliwości". Na kartach książki w niespodziewanych okolicznościach spotykają się: starzejąca się krytyk literacka, biolożka w depresji, gej ze skłonnością do pedanterii i jeszcze kilka innych osób. Wynika z tego historia pełna błyskotliwej ironii, znanej już czytelnikom „Balladyn i romansów”, ale i psychologicznie pogłębiona jak we wcześniejszych „Gestach”.
Kinga Dunin - socjolożka, publicystka, pisarka, krytyczka literacka. Jedna z głównych postaci środowiska „Krytyki Politycznej”. Wieloletnia felietonistka „Wysokich Obcasów”. Autorka licznych publikacji (m.in. „Tao gospodyni domowej”, „Karoca z dyni” – finalistka Nagrody Literackiej Nike w 2001) i opracowań naukowych . Autorka książki „Czytając Polskę. Literatura polska po roku 1989 wobec dylematów nowoczesności” oraz zbioru felietonów „Zadyma”. W 2012 nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazała się jej książka „Kochaj i rób”. W TVP 1 współprowadziła z Tomaszem Łubieńskim i Witoldem Beresiem program kulturalny „Dobre Książki” oraz w TVP Kultura ze Sławomirem Sierakowskim i Cezarym Michalskim – „Lepsze Książki”. To właśnie ona jest pierwowzorem jednej z postaci, która pojawia się na kartach powieści. Ile w tej postaci prawdy, a ile zmyślenia? Być może dowiemy się tego podczas panelu...
Spektakl grupy KLANCYK odbędzie się o godz. 18.30 na dziedzińcu Biblioteki Elbląskiej
Klancyk: Klancyk jest jedną z pionierskich grup impro w Polsce. Ich komediowe spektakle, powstające na bieżąco, bez przygotowania i zainspirowane podpowiedzią publiczności, można oglądać w warszawskich klubach od 2006 roku. Klancyk działa też w przestrzeni publicznej, pisze, koncertuje, realizuje słuchowiska i filmy, prowadzi warsztaty improwizacji, ogarnia chaos, krzepi, drażni i łączy ludzi. Teatr współpracował m.in. z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego, Akademią Teatralną im. A. Zelwerowicza, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, Amnesty International, Bluszczem i Radiem Wnet. Mówią o sobie: „Nie jesteśmy kabaretem. Nie robimy polskiego Who’s Line Is It Anyway. Nie jesteśmy stand-upperami”. Czym zatem jest Klancyk? Przyjdźcie i przekonajcie się sami.
Panele dyskusyjne, spektakl teatralny i wystawa – wstęp wolny. Koncerty – cena biletów: 25 zł. Bilety są do nabycia w Bibliotece Elbląskiej, ul. św. Ducha 3-7.