› bieżące
19:46 / 30.10.2013

IKS Atak i prezydent podsumowali wrześniowe Mistrzostwa Europy

IKS Atak i prezydent podsumowali wrześniowe Mistrzostwa Europy

fot. Konrad Kosacz

Trochę więcej niż miesiąc temu zakończyła się wielka sportowa impreza zorganizowana przez Elbląg i Integracyjny Klub Sportowy Atak. Były to Mistrzostwa Europy w siatkówce na siedząco, w których wzięło udział 13 męskich i 9 żeńskich zespołów. Tomasz Woźny, prezes klubu IKS Atak, przed turniejem zapewniał, że szkoły najbardziej angażujące się w dopingowanie sportowców, otrzymają specjalne nagrody i tej obietnicy dotrzymał. Dziś w Urzędzie Miejskim doszło do spotkania uczniów, dyrektorów nagrodzonych szkół oraz władz miasta.

Głównymi aktorami dzisiejszego spotkania w elbląskim magistracie były dzieci i młodzież, którzy poprzez aktywny doping na trybunach oraz angażowanie się w wolontariacką pomoc podczas organizacji Mistrzostw Europy sprawiły, że impreza była jeszcze lepiej zorganizowana. Zgodnie z zapowiedzią Tomasza Woźnego, trzy elbląskie szkoły otrzymały od prezydenta nagrody pieniężne. w formie czeków na kwotę 1000 zł na zakup sprzętu sportowego. Wręczono je Gimnazjum nr 7, Gimnazjum nr 3 oraz Szkole Podstawowej nr 19.

- Tym szkołom należą się szczególne podziękowania. Świetnie się sprawdziliście. Gratulacje należą się również wszystkim szkołom, które zaangażowały się w ten turniej - podkreśla Jerzy Wilk.

Garść statystyk

Mistrzostwa Europy w siatkówce niepełnosprawnych na siedząco odbywały się w hali CSB przy ulicy Grunwaldzkiej 135 w Elblągu, w dniach 16-21 września. Dziennie na trybunach było około 3 tysięcy widzów. Łącznie przez 6 turniejowych dni przewinęło się ich około 18 000. Na trzech boiskach rywalizowało między sobą 13 męskich i 9 żeńskich reprezentacji. Polacy zajęli ostatecznie 6 miejsce, a Polski 8. Wśród mężczyzn wygrali zawodnicy Bośni i Hercegowiny, a wśród kobiet Rosjanki.

Zawody obserwowało 20 oficjeli ze Światowej Federacji Piłki Siatkowej Osób Niepełnosprawnych, a mecze sędziowało 15 sędziów międzynarodowych, w tym także z Polski. - Organizacyjnie wypadliśmy świetnie. Wszyscy odnieśliśmy ogromny sukces, bo jako miasto byliśmy na ustach całego kraju - mówi prezydent. - Przed nami kolejne wyzwanie, Mistrzostwa Świata w czerwcu 2014 roku - dodaje.

Kilka dni przed zawodami została uruchomiona strona internetowa www.paravolley.pl, na której w trakcie turnieju prezentowane były wyniki ze wszystkich spotkań, galerie zdjęć i inne ciekawe materiały. - Strona będzie działać pod tym samym adresem także podczas Mistrzostw Świata. Uzyskaliśmy 35 tysięcy unikalnych wejść, ok. 477 przeglądanych podstron i aż 5 mln kliknięć w stronę. Streaming video zorganizowany przez elblag.net zapewnił 35 tysięcy odsłon przez 4 dni turniejowe - mówi Piotr Kowal, trener najmłodszej grupy siatkarskiej w IKS Atak. - Dodatkowo w doping zaangażowały się 42 placówki oświatowe i ponad 200 wolontariuszy z PWSZ oraz Centrum Wolontariatu. Liczby są oszałamiające - dodaje z dumą.

Edukacja poprzez sport

Prezes Ataku już przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy mówił, że obecny rok szkolny w Elblągu będzie odbywał się zgodnie z hasłem "edukacja poprzez sport". Symbolami tego określenia są właśnie siatkarskie turnieje niepełnosprawnych. Początek nauki to euroczempionat. W czerwcu natomiast (10 - 22.06.2014) Elbląg będzie organizatorem jeszcze większej imprezy, a mianowicie Mistrzostw Świata. - Edukacja poprzez sport już zaczęła wpływać na naszą społeczność lokalną. Codziennością staję się to, że młodzież żyje sportem. Normalną rzeczą jest dla młodych ludzi kibicowanie osobom niepełnosprawnym, bo każdy człowiek jest przecież taki sam. W czerwcu będziemy gościć światową czołówkę tego sportu. Taka impreza w Europie odbywa się raz na dwanaście lat. Dlatego tym bardziej cieszmy się, że w Elblągu - mówi Tomasz Woźny z IKS Atak.

Prezydent Jerzy Wilk zapewnia, że Ministerstwo Sportu i Turystyki będzie wspierać czerwcową imprezę. - Kiedy Minister Joanna Mucha była na meczu z Niemcami podczas wrześniowego turnieju, zadeklarowała pomoc finansową i organizacyjną. Otrzymaliśmy również deklarację od Ambasadora Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, że będzie obecny na trybunach.

Włodarz Elbląga w zamian za podziękowanie przy organizacji zakończonego turnieju otrzymał od klubu IKS Atak medal Mistrzostw Europy oraz pamiątkową piłkę. Miasto natomiast dla prezesa klubu wręczyło książkę pt. "Legendy i opowieści Elbląga".

Dodatkowe nagrody

Dyrektor Departamentu Edukacji przygotowała okazjonalny konkurs z symbolicznymi nagrodami dla uczniów z trzech powyższych szkół. Pytania Iwony Mikulskiej dotyczyły wyników spotkań polskich reprezentacji, finałowego starcia Rosjanek z Ukrainkami czy ilości kibiców na trybunach. Nagrodzeni mogli liczyć na bidony i smycze z logiem Elbląga. Drugi konkurs zorganizował Marek Pruszak, pytając dzieci o tematy związane z Elblągiem, jak choćby partnerskie miasta oraz co się wydarzyło 14 kwietnia br. Odpowiedź na to pytanie była nagrodzona nagrodą specjalną.

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 23