› poradnik
13:29 / 10.03.2014

Ile kosztują domy w Elblągu? Sprawdziliśmy ceny

Ile kosztują domy w Elblągu? Sprawdziliśmy ceny

fot. Artur Borkowski

Średnia cena domu w Elblągu wynosi 682 tys. zł przy 3 tys. zł za metr kwadratowy – wynika z analizy portalu nieruchomości Oferty.net. Jeśli nie jesteśmy jeszcze zdecydowani, jakiego domu potrzebujemy, że elbląski rynek oferuje nam dużą różnorodność propozycji sprzedaży.

Największą grupę ofert stanowią budynki większe niż 301 m². Wśród nich przeważają kamienice – za 1,6 mln zł możemy stać się właścicielami wyremontowanej kamienicy, położonej na Starym Mieście, składającej się z lokali mieszkalnych i użytkowych oraz poddasza. Najwyższa cena w tej grupie to 3,5 mln zł; właścicielami najtańszych budynków tej wielkości możemy stać się już za 450 tys. zł.

Uśredniona cena domostw o wielkości od 251 m² do 300 m² wynosi 678 tys. zł. Pomimo że tutaj także natrafić możemy na propozycje sprzedaży kamienic, kwota ta jest niemal dwa razy niższa niż średnia z poprzedniej grupy, wynosząca 1,2 mln zł. Ceny zaczynają się tu od 395 tys. zł, a kończą na 890 tys. zł – za taką cenę możemy nabyć luksusowy dom w bardzo dobrym stanie. W tym przedziale wielkościowym dominuje zabudowa bliźniacza i szeregowa.

Co ciekawe, średnia cena domów o metrażu 201-250 m² jest wyższa niż przeciętna stawka w poprzedniej grupie i wynosi 698 tys. zł. Wynika to z faktu, że większością tutaj są domy wolnostojące, a takie są z reguły droższe niż budynki szeregowe. Najwyżej wyceniony budynek mieszkalny kosztuje 1,3 mln zł i odznacza się bardzo wysokim standardem wykończenia. Z kolei właścicielami najtańszego domu tej wielkości możemy stać się za 439 tys. zł.

Budynki mieszkalne o powierzchni od 151 m² do 200 m² są chyba najbardziej różnorodną grupą ofert na elbląskim rynku. Znajdziemy tu klasyczne domki jednorodzinne, o popularnej, stylizowanej na dworek bryle, nowoczesne domy, wybudowane w całości z drewna, i kilkudziesięcioletnie bliźniaki po remoncie. Co ciekawe, mimo stosunkowo niewielkiego metrażu tej grupy, mieszczą się tu także oferty sprzedaży kamienic. Ceny kształtują się od 410 tys. zł do 790 tys. zł.

Jeśli zależy nam na klasycznym domu wolnostojącym, zadbanym, zaaranżowanym i w dobrym stanie, największy wybór będziemy mieć wśród najmniejszych domków, czyli takich o powierzchni od 100 do 150 m². Rozpiętość cenowa jest tu niewielka – od 297 tys. zł do 650 tys. zł – właśnie z powodu jednolitości ofert. Przeciętna stawka wynosi 513 tys. zł.

3
2
oceń tekst 5 głosów 60%