› bieżące
11:30 / 23.04.2014

Ile można zarobić w elbląskiej restauracji McDonald's?

Ile można zarobić w elbląskiej restauracji McDonald's?

fot. Konrad Kosacz

Trudno zliczyć wszystkie memy, żarty, docinki dotyczące pracy w popularnej restauracji McDonald's. A prawda jest taka, że jest to jeden z bardziej elastycznych pracodawców na rynku. Zarobki kierownika restauracji potrafią sięgnąć poziomu nawet 5 tysięcy złotych.

W Elblągu swego czasu funkcjonowały dwie restauracje tej sieci. Po rozpoczęciu przebudowy Centrum Handlowego Ogrody jedynym takim obiektem jest ten zlokalizowany przy ul. Grunwaldzkiej. Od wielu lat z powodzeniem serwuje jedzenie typu fast-food setkom elblążan. Jest również jednym z większych pracodawców w naszym mieście. Ile można zarobić w McDonalds?

Proces rekrutacji w każdej restauracji wygląda podobnie. Zaczyna się od pobrania ulotki, w której zostawiamy swoje dane kontaktowe oraz zaznaczamy jak forma pracy nas interesuje. Po pewnym czasie, jeżeli jest zapotrzebowanie na pracowników, kontaktuje się z nami manager. Warto w tym momencie wspomnieć o tym, że pracować możemy, nawet jeżeli jesteśmy uczniami lub studentami. Wystarczy zaznaczyć dni tygodnia, w których jesteśmy dostępni oraz godziny. Jest to świetna możliwość rozpoczęcia pracy nawet przez osoby niepełnoletnie, jednak mają one ograniczone obowiązki (np. osoba nieletnia nie może wynieść dużego worka ze śmieciami, nie może przyjmować pieniędzy na kasie, nie może pracować na kuchni itp.).

Po pozytywnej rozmowie kwalifikacyjnej podpisujemy umowę, na początku na okres próbny. Przed rozpoczęciem pracy musimy również wyrobić książeczkę sanepidowską, odbyć szkolenie BHP oraz szkolenie dotyczące zasad przygotowania posiłków oraz obsługi klienta. Podczas okresu próbnego uczymy się również co gdzie leży, co dodajemy do papierowych torebek z jedzeniem, uczymy się również oferty całej restauracji. To wszystko dzieje się pod okiem instruktora, który jest zazwyczaj pracownikiem z doświadczeniem.

„Świeżak” zarobi w elbląskiej restauracji około 9-10 zł netto na godzinę. Po pewnym okresie stawka wzrasta do nawet 10-12 zł/godzina. W lokalu z powodzeniem działa również system awansu. Po pewnym czasie, kiedy kierownik poszukuje dodatkowych managerów, jest organizowany konkurs wśród pracowników. Po pozytywnym rozpatrzeniu naszej kandydatury dostajemy więcej obowiązków, ale i więcej pieniędzy za pracę. Oczywiście to wszystko oparte jest o umowy o pracę. Koniec końców kierownik restauracji może zarobić nawet 5 tysięcy złotych netto.

Pracownicy mogą również liczyć na nagrody pieniężne za dobrze wykonaną pracę, działa również specjalny program rabatowy. Zatrudnieni w sieci McDonald's najczęściej mają w posiadaniu specjalne karty rabatowe, które są honorowane w każdym lokalu w Polsce. Pozwalają one zakupić jedzenie w obniżonych cenach.

To wszystko jednak nie zatrzymuje pracowników na dłuższy okres. Rotacja jest spora, zwłaszcza podczas okresu wakacyjnego. Ogłoszenia o tym, że McDonald's poszukuje pracowników pojawiają się praktycznie co chwila na elbląskich portalach. Praca w lokalu do najłatwiejszych nie należy, zresztą jak w każdej gastronomii. Trzeba działać szybko, nie ma miejsca na błędy, skrzętnie trzeba operować pieniędzmi, ponieważ każdy brak uzupełniamy z własnej kieszeni. Trzeba pamiętać również o klientach, którzy nie zawsze są mili i uprzejmi. To wszystko powoduje, że praca w McDonald's na dłuższą metę, nawet pomijając duże zarobki, może być bardzo uciążliwa.

14
13
oceń tekst 27 głosów 52%