› bieżące
13:14 / 19.10.2014

Ilu jest katolików w Polsce? Dziś Kościół liczy wiernych

Ilu jest katolików w Polsce? Dziś Kościół liczy wiernych

fot. UM Elbląg

W ponad 10 tysiącach parafii zostanie dziś przeprowadzone coroczne liczenie wiernych. Celem jest zebranie danych na temat religijności Polaków.

Głównym celem będzie sprawdzenie, ile osób przychodzi na msze, ile z nich stanowią mężczyźni, ile kobiety, a ilu wiernych przystępuje do komunii św. Policzeni będą wszyscy wierni powyżej siódmego roku życia. Celem liczenia wiernych będzie opracowanie mapy religijności katolików w Polsce - podkreśla na swojej stronie internetowej Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK).

Badanie religijności wiernych w każdej parafii organizuje proboszcz. To on wyłania zespół osób, który oddzielnie liczy kobiety i mężczyzn, uczestniczących w mszy oraz przystępujących do komunii św. W dniu, w którym prowadzone jest badanie, wierni są proszeni ponadto o wypełnienie ankiety. Jak podaje ISKK, w tym roku po raz pierwszy zostanie przeprowadzone badanie na temat dyskryminacji katolików.

W lipcu tego roku ISKK podał wyniki zeszłorocznego liczenia wiernych. Odsetek osób uczestniczących w niedzielnych mszach świętych spadł w ubiegłym roku poniżej 40 proc. - pierwszy raz od 30 lat. Minimalnie wzrósł odsetek parafian przyjmujących komunię: w 2013 r. było to 16,3 proc. wobec 16,2 proc. rok wcześniej.

Coroczne liczenie wiernych odbywa się od 1980 roku.

źródło: RMF.FM

1
5
oceń tekst 6 głosów 17%