Iluminacja Galerii EL w ramach Architektour 2014. Zobacz zdjęcia
fot. Bartłomiej Ryś
Wczoraj, od godziny 20:30 trwał finał konkursu, w którym zadaniem było oświetlenie Galerii EL i terenów do niej przyległych. Kilka grup młodych osób przy współpracy z firmą PHILIPS realizowało swoje wizje i projekty.
Warsztaty cyklu Architektour to architektoniczne wydarzenie, poświęcone sztukom projektowym. Każda edycja odbywa się w nowej przestrzeni miejskiej. Do tej pory warsztaty odbywały się w Międzygórzu, Kołobrzegu, Malborku i Przemyślu. W tym roku znani polscy architekci oraz studenci od 23 do 27 kwietnia br. pracują w Elblągu. Centrum Sztuki Galeria EL jest partnerem tego wydarzenia.
O warsztatach pisze Paulina Kałużna, koordynator Architektour 2014:
„Warsztaty powstały z inicjatywy Samorządu Studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Co roku studenci z największych ośrodków akademickich w Polsce spotykają się w innym mieście. Dzięki temu każda edycja to nowe wyzwania projektowe. Rok 2014 to piąta odsłona warsztatów Architektour”.
Hasłem piątej edycji warsztatów cyklu Architektour jest: „przEstrzeń w formie/ forma przEstrzeni”. Wydarzenie podejmie próbę oceny kondycji polskiej architektury na przykładzie Elbląga.
W warsztatach bierze udział ponad 100 studentów z całej Polski oraz wybitni architekci i zaproszeni goście. Młodzi uczestnicy zostaną podzieleni na grupy 10-12 osobowe, do których zostanie przypisany tutor. W tym roku tutorami będą: Francisco Pomares Pamplona MVRDV z Rotterdamu, Hugon Kowalski, Grupa +48, Bartłomiej Gowin i Krzysztof Siuta, Duet Architecture Snob - Tomasz Malkowski i Marcin Szczelina, Tomasz Głowacki, Jeremi Buczkowski z Martą Buczkowską oraz Arek Pasożyt, znany elblążanom z ubiegłorocznej budowy DOMU w ramach projektu „Przebudzenie - ?????”.
Uczestnicy warsztatów Architektour pracę rozpoczęli zwiedzaniem miasta przeprowadzonym przez przedstawicieli władz i partnerów. Tym samym każda grupa otrzymała swojego lokalnego przewodnika. Oprócz warsztatów program wydarzenia obejmuje: wykłady, wycieczki oraz prelekcje po to, aby uczestnicy nabyli wiedzę oraz poznali tkankę miejską Elbląga.
Tematami warsztatów były m. in.: „Reinkarnacja Pl. Grunwaldzkiego”, „Zagospodarowanie terenu wokół Galerii EL”, „Pawilony przy ul. Nowowiejskiej”, „Tereny Zielone przy ul. Oliwskiej”, „Formy przestrzenne”, „Rewitalizacja terenów powojskowych”.
Organizatorami warsztatów są m. in. Samorząd Studentów: Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Fundacja Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu, Departament Urbanistyki i Architektury Miasta Elbląg.
Zapraszamy do fotorelacji.