Implanty zębów - czy boli?
Implant zębowy to tytanowa śrubka w kształcie stożka, która po wszczepieniu w dziąsło pełni rolę utraconego niegdyś korzenia. W artykule wyjaśnimy, czy zabieg wstawienia implantu jest bolesny. Podpowiemy także, jakich zaleceń pozabiegowych przestrzegać, aby zminimalizować dyskomfort.
Wielu współczesnych 30. i 40-latków wiąże zabiegi stomatologiczne z dużym bólem. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są kiepskie doświadczenia z dzieciństwa, kiedy to leczenie zębów (także kanałowe) z reguły odbywało się bez znieczulenia, a lekarzom często brakowało cierpliwości i wyrozumiałości w stosunku do młodych pacjentów. Choć dzisiejsze realia w zakresie zabiegów stomatologicznych nie mają nic wspólnego z tymi, które królowały w naszym kraju jeszcze jakiś czas temu, strach przed dentystą pozostał. Jednym z zabiegów, które budzą najwięcej obaw, jest wszczepienie implantu zębowego. Czy rzeczywiście jest się czego bać?
Czym jest implant zębowy i kiedy jego wstawienie okaże się niezbędne?
Implant zębowy to niewielka śrubka w kształcie stożka wykonana z tytanu lub tlenku cyrkonu. Po wszczepieniu w dziąsło pełni rolę utraconego niegdyś korzenia. Kiedy dziąsło się zagoi, a tkanka pomyślnie przyjmie implant, chirurg implantolog odwzorowuje na implancie górną część zęba, poprzez nasadzenie na niego korony protetycznej, mostu protetycznego czy protezy ruchomej.
Czy wszczepienie implantu boli?
Dziś niemal wszystkie zabiegi stomatologiczne odbywają się w znieczuleniu miejscowym. Taka zasada dotyczy także zabiegu wszczepienia implantu. W nowoczesnych klinikach stomatologicznych znieczulenia są dobierane w zależności od stanu zdrowia i wieku pacjenta (także dla osób z chorobami ogólnoustrojowymi i kobiet w ciąży), co pozwala znacząco zwiększyć komfort pacjenta, zarówno fizyczny, jak i psychiczny.
Jakich zaleceń pozabiegowych przestrzegać, aby zminimalizować dyskomfort po wszczepieniu implantu?
Wszczepienia implantu zębowego jest zabiegiem stosunkowo inwazyjnym. Kiedy znieczulenie przestanie działać, tkanka dziąsła może być obrzęknięta i bolesna. Co warto zrobić, aby zminimalizować pozabiegowy dyskomfort?
- Kilka dni przed i po zabiegu zrezygnuj z picia alkoholu, mocnej kawy i herbaty oraz palenia papierosów.
- Bezpośrednio po zabiegu zapewnij sobie możliwość fizycznego i psychicznego odpoczynku.
- Po powrocie do domu zawiń kilka kostek lodu w czystą ściereczkę i przyłóż w okolice rany. W ten sposób zmniejszysz obrzęk.
- Do 4 dni po zabiegu nie spożywaj twardych i gorących pokarmów. Mogą niepotrzebne dodatkowo ranę, powodując wzrost dolegliwości bólowych.
- Do momentu zagojenia nie dotykaj okolic rany.
- W przypadku utrudniających codzienność dolegliwości bólowych sięgnij po wskazany przez lekarza środek przeciwbólowy.