› poradnik
00:47 / 10.03.2020

Indywidualne konsultacje psychologiczne: kiedy warto z nich skorzystać?

Indywidualne konsultacje psychologiczne: kiedy warto z nich skorzystać?

Trudno oszacować dokładną liczbę Polaków, którzy korzystają z regularnej lub doraźnej pomocy psychologicznej. W różnych badaniach przyznaje się do tego około 15% z nas. To wcale nie oznacza, że problem zaburzeń psychicznych i emocjonalnych jest marginalny – wprost przeciwnie. Często jednak jest tak, że sami nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, że powinniśmy udać się po pomoc do specjalisty. Pierwszym krokiem w sytuacji, gdy w naszym życiu dzieje się coś złego, powinno być skorzystanie z indywidualnych konsultacji psychologicznych. Komu i kiedy mogą być one szczególnie przydatne?

Przewlekły stres

Stres jest bardzo niedocenianym czynnikiem wywołującym zaburzenia emocjonalne oraz psychiczne. Warto wiedzieć, że jesteśmy na niego narażeni nie tylko w pracy, ale także w domu czy w zwykłych relacjach z innymi ludźmi. Życie w chronicznym stresie osłabia organizm, powoduje choroby, a także ma fatalny wpływ na psychikę. Nieprzypadkowo większość pacjentów korzystających z indywidualnych konsultacji psychologicznych uskarża się właśnie na ciągłe narażenie na sytuacje stresogenne.

Wypalenie zawodowe, problemy w pracy

Wypalenie zawodowe to bardzo poważny problem, który może dotyczyć nawet kilkudziesięciu procent osób aktywnych zawodowo. Przekłada się ono na spadek motywacji do pracy, jak również niższą samoocenę. Osoby dotknięte wypaleniem często bardzo krytycznie oceniają swoje kompetencje, posądzają się o lenistwo i stopniowo niszczą własne perspektywy zawodowe. Wczesna reakcja i skorzystanie z indywidualnych konsultacji psychologicznych może w porę zapobiec eskalacji problemu.

Przeżycie traumy

Traumę może wywołać cokolwiek, jednak najczęściej jest to skutek szoku spowodowanego utratą bliskiej osoby, wypadkiem komunikacyjnym czy utratą majątku (np. przez nieudaną inwestycję czy kradzież). Nie każdy potrafi sobie od razu poradzić z silnymi emocjami, niektórzy wręcz w ogóle nie są w stanie otrząsnąć się z traumy. W takiej sytuacji również bardzo pomocne są indywidualne konsultacje psychologiczne.

Życiowa porażka

Taką porażką może być chociażby rozpad związku, brak realizacji życiowego marzenia, utrata pracy czy cokolwiek innego, co ma duże znaczenie dla pacjenta. Samo powiedzenie „weź się w garść” nie wystarczy. Tego typu porażki bardzo często są czynnikiem wywołującym poważne zaburzenia emocjonalne, których zbagatelizowanie może prowadzić nawet do choroby psychicznej.

Problemy rodzinne

Tutaj nawiązujemy przede wszystkim do problemów na linii rodzice-dziecko, które także bardzo często wymagają interwencji psychologicznej. Dzieci poprzez złe zachowanie manifestują swoje problemy, z których istnienia rodzice niekoniecznie zdają sobie sprawę. Dobry psycholog będzie w stanie ustalić przyczynę np. drastycznego pogorszenia ocen, co może zapobiec dalszym problemom w szkole i w relacjach z rówieśnikami.

Gdzie można skorzystać z indywidualnych konsultacji psychologicznych?

Wbrew pozorom nie tylko w gabinecie psychologa. Coraz więcej specjalistów udziela również konsultacji psychologicznych w domu pacjenta czy na neutralnym gruncie. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, zarówno z punktu widzenia wygody, jak również oszczędności czasu oraz przede wszystkim możliwości swobodnego nawiązania dialogu z psychologiem. W dobrze sobie znanym środowisku zachowujemy się bardziej naturalnie, dzięki czemu specjalista może szybciej i precyzyjniej ustalić rzeczywiste źródło problemu.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%