Inspekcja Handlowa zaprezentowała wyniki kontroli jaj. Jak czytać informacje na skorupce?
Inspekcja Handlowa opublikowała 18 kwietnia 2019 r. informację z wyników kontroli jakości handlowej jaj spożywczych oferowanych w opakowaniach. Celem przeprowadzonych działań była ocena jakości handlowej jaj w stosunku do obowiązujących przepisów prawa żywnościowego. Inspektorzy zgłosili zastrzeżenia do 19,6 procent skontrolowanych partii jaj.
Kontrolą objęto 164 punkty sprzedaży detalicznej jaj, w tym: 91 sklepów działających w sieciach handlowych i 62 inne sklepy oraz 10 hurtowni (które zgodnie z prawem zaliczane są do punktów sprzedaży prowadzących handel detaliczny) i 1 magazyn centralny sieci handlowej. Kontrolerzy sprawdzili 530 partii jaj kurzych i przepiórczych w 164 sklepach i hurtowniach.
Nieprawidłowości stwierdzono w 62 placówkach (37,8 proc.ogółem skontrolowanych), tzn.:
- 32 sklepach należących do sieci handlowych
- 24 sklepach spoza sieci handlowych
- 5 hurtowniach
- 1 magazynie centralnym sieci handlowej.
Ogółem inspektorzy zakwestionowali oznakowanie 67 spośród 509 partii jaj kurzych (13,2 proc. ocenionych), w tym:
- 54 partii ze względu na nieprawidłowe oznakowanie opakowań (11,3 proc.) – stwierdzone nieprawidłowości były zróżnicowane, od wprowadzającego w błąd oznakowania co do metody chowu kur niosek lub innych właściwości produktu, po brak niektórych obowiązkowych informacji lub zamieszczanie ich niezgodnie z przepisami prawa,
- 14 partii ze względu na oznakowanie nieprawidłowo wydłużoną datą minimalnej trwałości3 (2,6 proc.) – dłuższą od jednego do kilku dni
- 8 partii ze względu na niewłaściwe oznakowanie na skorupie (1,5 proc.) – stwierdzanymi nieprawidłowościami były: brak oznaczenia kodem producenta lub nieczytelność tego kodu (np. słabo odbite cyfry i litery). Przykłady nieprawidłowego oznakowania
Jak wskazują wyniki kontroli:
Istotnym naruszeniem przepisów o jakości handlowej jaj było pomijanie lub ukrywanie w oznakowaniu informacji o metodzie klatkowej chowu niosek, od których pozyskano jaja, a także stosowania takiej grafiki, która mogła sugerować inny chów kur niż w rzeczywistości – ekologiczny lub na wolnym wybiegu zamiast klatkowy.
Również ocena klasy wagowej jaj w opakowaniach dała wynik niezadowalający, ponieważ 10,3 proc. sprawdzonych partii jaj kwalifikowało się do niższej kategorii wagowej niż zadeklarowano w oznakowaniu dla konsumentów.
Ponadto pilotażowe badania cech jakościowych jaj (takich jak stan skorupy, wielkość komory powietrznej, która powiększa się wraz ze „starzeniem się” jaja), wskazują na konieczność zwiększenia nadzoru w tym zakresie zarówno przez przedsiębiorców jak i inspekcje.
Jak czytać informacje?
W sierpniu 1996 r. wprowadzono dla jaj spożywczych oznaczenia według czterech klas wagowych:
- XL – bardzo duże: 73 g i więcej
- L – duże: 63-73 g
- M – średnie: 53-63 g
- S – małe: poniżej 53 g.
Bardzo ważna jest pierwsza cyfra z oznaczenia widniejącego na skorupce jajka. Możemy się z niej dowiedzieć, w jakich warunkach jest hodowana kura, której jajka będziemy jeść:
- 0 – jajka z produkcji ekologicznej, co oznacza, że kury są hodowane w tradycyjnym gospodarstwie (nie podaje się im antybiotyków i innych leków, karma dla kur pochodzi z upraw ekologicznych)
- 1 – jajka od kur, które mają wolny wybieg (to znaczy, że mogą wychodzić z kurnika na zewnątrz) ale pożywienie podawane kurom nie podlega ścisłej kontroli pod względem pochodzenia ekologicznego
- 2 – jajka z chowu ściółkowego (mogą poruszać się wolno po całym kurniku)
- 3 –jajka pochodzące z chowu klatkowego.
Pełny raport (źródło)